Історія українського намиста

Намисто – це не просто найдавніша українська жіноча прикраса, але й свого роду оберіг і символ. Скільки є найменувань намиста, стільки і значень. А називали його по-різному - монисто, буси, коралі, бісери. Що цікавого може розказати ця жіноча прикраса? 

Традиція носити намисто сформувалася ще багато століть тому. Протягом усієї його історії намисто змінювалося за кольором, формою, матеріалом і навіть за способом носіння. Найперші нашийні прикраси були з кісточок овочів, зерен, скойок (двостулкових молюсків), фруктових плодів гарної форми, а вже згодом їх замінили камінні, металеві та скляні намистинки. Пізніше намисто почали виготовляти з дорогих природних матеріалів, яких могли дозволити собі лиш заможні жінки.

Українське намисто фото

Спосіб носіння намиста теж відрізнявся в різні часи. Жінка завжди виходила навулицю в намисті: чи то свято, чи то до куми на чай. Намисто мало велике значення для жінки, адже воно оберігало від злих духів.

Давні варіанти жіночого намиста робилися з латуні. Вони мали вигляд спіральних трубочок, на які були нанизані монети (для заможніших пань) чи хрестики (мали назву "хрестові згарди"). 

Українки в намисті фото


 В околицях Києва, на Волині, у Прикарпатті жінки носили намисто зі "щирого" (тобто справжнього) бурштину, оскільки на цих територіях його видобували. Вважалося, що бурштин приносить здоров'я і покращує колір жіночого обличчя. Великі круглі намистини вирізалися ножем і нанизувалися на довгу нитку. Найчастіше таку масивну низку бурштину носили разом з коралами.

Бурштинове намисто фото


 Чи не найпоширенішим на всій Україні було коралове намисто. Червоні коралі на тлі української вишиванки - це неймовірна краса і вишуканість. Традиція носити коралі, пройшовши крізь віки, збереглася й донині, а тому цей вид прикрас нашию ми можемо уявити найкраще. Рожеві з сірим чи червоним відтінком намистини однакової форми, але різного розміру нанизувалися на шовковий шнурок у певному порядку: великі всередині, а менші - по краях. Червоне коралове намисто, як вірили наші пращури, було наділене магічними властивостями: яскраво червоні намистини на жінці означали, що вона здорова, а тьмяні і сіруваті попереджали про хворобу. 

Коралове намисто фото


 Кожна дівчина мріяла про "писані пацьорки". Саме так називалось скляне намисто, яке було надзвичайно дорогим, адже розписані вручну намистини привозили із далекої Венеції. Муранське скло і донині не втратило своєї слави та цінності, а майстри надійно зберігають таємницю його виготовлення. Так само дорого коштувало і намисто із перлів, адже мушлі теж привозили із заморських країв. Скляні та перляні прикраси були привілеєю лише найзаможніших панянок.

Скляне намисто фото


Досить популярними серед українських жінок були плетені стрічки нашию з бісеру. Спочатку він був теж дорогим, адже його привозили з острова Мурано, але коли Чехія почала його масове виробництво, кожна жінка чи дівчина могла дозволити собі одягнути "цятки" (так намисто з бісеру називали на Буковині).

Ось Ви і переконалися на власні очі, яка цікава історія намиста - невід'ємного елементу українського одягу. Цінуйте наші традиції і пишайтеся нашим жіноцтвом!

Джерела: sendflowers.ua, lviv.vgorode