Вежа у Стрийському парку і Сонька “Золота Ручка”

Нещодавно розпочалась реконструкція вежі у Стрийському парку. Ви її точно бачили, якщо прогулювались по парку чи катались на «дитячій залізниці». Цікаво заглянути в історію і з’ясувати, звідки й для чого з’явилася дана споруда.

А історія даної споруди починається ще в далекому 1894 році. Знавці історії знають наскільки цей рік був знаковим для Львова, коли наше місто відвідала, мабуть, така ж сама кількість туристів, якщо й не більша, як під час Євро-2012. А причиною цього стала Галицька Крайова виставка, що відбувалася в Стрийському парку.

Вежа в Стрийському Парку. Фото 2012 року. Взято з «Вікіпедії»

Галицька Крайова виставка була найбільшим ярмарком в історії Галичини. Проходив він впродовж 139 днів з 5 червня по 10 жовтня 1894 року на верхній терасі Стрийського парку (тоді Парку Кілінського) у Львові з метою демонстрації культурних та цивілізаційних здобутків. Виставка була присвячена 100-річчю Повстання під проводом Тадеуша Костюшка, яке святкували у 1894 році. Не дивлячись на зовсім несприятливу погоду (100 днів з 139 падав дощ), це дійство відвідали більше одного мільйона осіб, що в кілька разів перевищувало загальне населення міста.Загалом, на виставці було зведено 129 павільйонів.

Афіша Крайової виставки у Львові. Час роботи виставки вказано неправильно.


Проте, до сьогоднішнього дня збереглось лиш три споруди того часу. Це Палац мистецтв, павільйон Рацлівської, а також Водонапірна вежа. Її було збудовано, в першу чергу, з практичних міркувань. Водопостачання виявилося поважною проблемою для дирекції виставки, адже на цій території не було природних джерел та водоймищ. Найближче джерело було розташоване в парку Залізна вода. При цьому, сама вежа була споруджена у вигляді середньовічної башти і яскраво вписувалась в експозицію виставки. Ескіз будівлі зробив професор Юліан Захаревич.


Водонапірна вежа під час Крайової виставки 1894 року в Стрийському парку. Фото 1894 року. Автор: Едвард Тшемескі

Після припинення ярмарків вежа довгий час простоювала. Своє друге життя вежа отримала в 1976 році, коли в ній відкрили кафе, а за іншими даними ресторан, з однойменною назвою «Вежа». Заклад вважався досить пристойним місцем і водночас романтичним. Оригінальне середньовічна стилістика будівлі в поєднанні озерцем та місточком над ним, було гідним місцем для романтичних вечорів.
В 1981 році тут з’явився відеомагнітофон і кафе стало першим у Львові відео-кафе, де постійно крутили різні не радянські ролики. По вечорам тут відбувались дискотеки. Один із сучасників і відвідувачів того закладу пише в своєму блозі, що в кафе показували кліпи виступів іноземних співаків, а замовити можна було лиш коктейлі або сік. У вежі було 7 поверхів. На середньому поверсі були туалети, на верхньому – бар, а на інших поверхах містилися столики з телевізорами.

Інтер’єр кафе «Вежа» в 1970-х роках. Фото з книги «Львів. Туристський інформатор»

Відомою є історія про директорку закладу, яка вдавалася до значних фінансових махінацій, за які її ув’язнили. Аферистку називали Сонькою “Золотою Ручкою”, Сонею Брильянт. Відомо, що вона передавала діаманти своїм спільникам в аеропорту специфічним способом – через поцілунки.
З того часу будівля перебувала у занедбаному стані. Як і територія навколо неї. Колись чарівне озерце перетворилося на канаву. Вікна та оригінальні вітражі повибивали. Проте, хоч і в жалюгідному стані, та все в більшій мірі внутрішній інтер’єр закладу дещо зберігся, що дає нам уявлення про кафе тих часів.Якщо даний проект вдасться реалізувати, то вежа в Стрийському парку знову стане місцем з романтичною атмосферою.

Проект відновлення закинутого ресторану ВЕЖА у Стрийському парку (проект - dzimkadesign)

Джерело: фотографії старого Львова, lvivcenter.org, 
kuplukvartiru.com.ua, svobodnijlemberg.blogspot.com