Акт відновлення державності

Якщо ви були коли-небудь на площі Ринок у Львові, то обов’язково проходили попри фонтани. Чи знали ви, що біля одного із них, колись в далекому 1941 році був проголошений Акт відновлення державності? Як це все відбувалось читайте в наступному матеріалі.

Тоді на площі Ринок зібралось багато львів’ян, лунав гімн «Не пора, не пора…», а Ярослав Стецько з балкону будинку «Просвіти» оголосив про відновлення Української держави.

30 червня 1941 року. Львів'яни в очікуванні проголошення Акту відновлення державності.

Зранку 30 червня 1941 р. до Львова вступили перші частини вермахту. Дещо випереджаючи їх, цього дня сюди прибув український батальйон «Нахтігаль». Слідом за кілька годин ввійшла Львівська похідна група на чолі з Ярославом Стецьком. На площі св. Юра група Стецька зустрілась з Львівським міським проводом ОУН. ОУНівці планувала взяти міську владу в свої руки.

«Нахтігаль» у передмісті Львова. Привал. Ранок 30 червня 1941 року.

Стецько зустрівся з митрополитом А. Шептицьким і повідомив про планування проголосити Акт відновлення державності. Митрополит благословив такі наміри і відрядив Й. Сліпого на збори. 30 червня 1941 року в окупованому німецькими військами Львові було проголошено відновлення Українського держави.

Фото Л. Вєлежиньскі, 1938 р. (з сайту lvivcenter.org)

Ситуація в місті була досить хаотична, в околицях продовжувались бої, сюди заходили різноманітні частини німецької армії. Я. Стецько в Ратуші написав текст Акту та свою промову. Потім зайшов в будинок «Просвіти» (пл. Ринок, 10). Та вже проходили збори, на яких прийняли рішення про створення міської управи. Її очолив професор Юрій Полянський. Стецько прийняв у нього присягу. Під вечір у будинку «Просвіти» зібралось близько ста відомих містян. Дехто пропонував відкласти збори і провести їх в Оперному театрі, але Я. Стецько, В. Кук і Й. Сліпий наполягали на негайному проведенні. Національні збори відкрив Стецько. Виступили отець Йосип Сліпий, представник «Нахтігалю», капелан отець Іван Гриньох, професор Поляновський та представник крайового проводу ОУН на Західноукраїнських землях. Василь Кук зачитав листа Бандери із пропозицією призначити головою Державного правління Ярослава Стецька, який підтримали збори.

Пам’ятна дошка встановлена у 1991 році.

Коли збори вже йшли до залу зайшов майор абверу Ганс Кох, уповноважений вермахту в українських справах. Йому запропонували бути присутнім як гостю, він відмовився і почав вимагати зупинити збори, говорячи, що рейх не потерпить будь якої держави на землях завойованих німецькою кров’ю.

Львів, будинок товариства “Просвіта” на площі Ринок, 10. Фото 2015 року

2 липня держсекретар Генерального губернаторства Кундт викликав на розмову у Кракові Степана Бандеру, Василя Мудрого та інших. 5 липня інформація про подію дійшла до вищих ешелонів влади Третього Рейху. Після цього гестапо арештувало Бандеру та відправило в Берлін під домашній арешт на час допитів по справі Акта 30 червня, для чого була створена спеціальна слідча комісія. Наступними днями арештовано В. Горбового, В. Яніва, Я. Стецька, Р. Ільницького.

Від 1975 р. в будинку містяться відкриті фонди Музею етнографії та художнього промислу НАН України та книгарня. З 2012 року на першому поверсі знаходиться кафе.

Джерело: фотографії старого Львова 

Львів, будинок товариства “Просвіта” на площі Ринок, 10. Фото 2015 року