Легенда медової печери

Чи чули ви коли-небудь про Маєрівку? Звісно що чули, якщо хоч раз розмовляли зі справжнім львівським батяром. Це територія сучасного Львова. Район Погулянки і Винниківський лісопарк. А чи чули ви колись про таємниці медової печери? А про скарби короля Данила? Ось про це сьогодні ми й хочемо вам розказати.

То була середина ХІХ ст. Уродженець Польщі, ботанік Йозеф Маєр облаштовується у надзвичайно мальовничій місцині. Згодом від імені колоніста сторона отримує свою назву — Маєрівка, яка з часом трансформується у Майорівку.

Район Маєрівка, фото початку ХХ століття

Тут розташовувалась каменоломня, яка давала роботу багатьом мешканцям міста. У ній 1850 р. було видовбано печеру, яку назвали Медова або Медунка. Обидва найменування походять від жовтуватого, наче мед, кольору вапняку, в товщі котрого утворено зали.

Медова печера У Львові, фото початку ХХ століття

У брошурі „Przyroda Lwowa, jej osobliwości i zabytki”, виданій 1914 р. накладом Музею ім.Дідушицьких, Медову печеру вносять до списку найцінніших пам’яток природи в околицях Львова.

Ось що розповідав у 1925 р. відомий львовознавець Микола Голубець: “За Погулянкою і броваром Кляйна лежить чарівна “Медова печера” зложена з двох обємистих комор получених поміж собою. Назва печер походить від медової краски її каміння. Відкрито її щойно перед кільканайцяти роками при нагоді ломання каміння”( стилістика цитати залишена без змін).

Медова печера У Львові, фото 2015 року

А ось що розповідав в своїх книжках історик Іван Крип’якевич: “Історичні проходи по Львову: “В цій стороні лежать популярні місця прогульок: Медова Печера і Чортівська Скала. До Mедової Печери веде Пасічна дорога, попри Маєрівку; серед узгір лежить котловина і в ній дві невеликі печери. В 1850-х рр. тут була каменоломня і тоді видовбано печери. Назва Медової Печери, або Медунки, походить від того, що у печерах є вапняк, який кольором своїм нагадує мед (кристалічний вапняк). В цій котловині є сліди невеликого цвинтарика: на цьому місці в 1914—1915 рр. російські воєнні суди виконували засуди смерті й тут хоронено розстріляних” (стилістика цитати залишена без змін).

Кожна печера, а тим паче Медунка, має і свої легенди. Одна розповідає нам про те, що один мельник зі Львова, у якого був свій млин на Полтві, довідався про скарб короля Данила. Йому вдалося відшукати камінь із вказівним знаком у вигляді хрестика. Відступивши від каменя на три кроки у південному напрямку, він почав копати. Коли врешті він добувся до скрині зі скарбами, раптом з-під землі вискочив дідок з довгою бородою, і закричав: “Біжи додому! Твій млин горить!”. Мельник оглянувся і побачив з боку міста вогонь та дим. Кинувши лопату він щодуху побіг до свого млина. Коли він в нарешті прибіг до млина, то побачив, що ніякої пожежі нема, а його млин стоїть цілісінький. Мельник зрозумів, що його надурив дух, який охороняв скарби. А коли він повернувся на те місце, де був скарб, то з подивом побачив, що і сліду немає від ями, яку він викопав. Він був мудрою людиною, і щоб не заходити в конфлікт з підземними духами, вже більше не шукав того скарбу. "Це все дурня", - скажете ви. Та чому б вам не взяти та не перевірити історію самим?

Галявина перед Медовою печерою у Львові, фото 2015 року

На сьогодні Медова печера – це геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Складається печера з двох великих залів, з’єднаних вузьким проходом-хідником.

 

Медова печера У Львові, фото 2015 року

Джерело: фотографії старого Львова