Історія порохової вежі

Люди часто приходять до входу порохової вежі у Львові, лиш заради її охоронців – двох величезних левів, що лежать при вході і оберігають його. Та спробуйте на наступний раз заглянути всередину. Порохова вежа вміло зберігає свої секрети до сьогодні. 

Порохова вежа 1554-1556 років — єдина збережена до сьогодні пам’ятка фортифікаційного будівництва у Львові, розташована на вул. Підвальній, 4, у сквері «На Валах».

 

Вона дуже добре збереглась до нашого часу, на відміну від інших потужних львівських оборонних веж, брам і бастей. Вірите чи ні, але збудована вона була з каміння старого Міського арсеналу. Це була найпотужніша вежа, бо з цього боку під мурами міста часто з’являлися загарбники зі Сходу. Що було не дивним в той час. Вежа стоїть на оборонних земляних валах, які залишилися із давніх часів, а двісті років тому на них облаштували парк, який назвали Губернаторськими валами, бо неподалік розмістилася резиденція австрійського намісника Галичини.

 

Порохова вежа слугувала не лише для оборони міста. Львів був торговельним центром, де все підпорядковувалося отриманню зиску від торгівлі. Тому у нетривалі мирні часи за відсутності ворожої загрози вежу використовували як склад зерна. І робили це дуже вміло. За такою товщиною стін, зерно було захищене як від дощу, так і від ворогів.

 

Від кінця 50-х років минулого століття у вежі розмістили будинок архітектора. Тут часто відбуваються культурно-мистецькі події. Збирались тут люди «свого» кола. Часто влаштовували літературні вечори і «посиденьки» за кавою під класичну музику.

 

Хоча вежа ззовні виглядає досить об’ємною, проте приміщення всередині досить маленькі: адже товщина стін сягає майже трьох метрів. Вхід до вежі охороняють два леви з білого мармуру XIX століття, які серед сімох (за деякими джерелами чотирьох) тисяч кам’яних левів у Львові відзначаються найбільшою мистецькою вартістю.

 

Джерела: Вікіпедія, virtual.ua. Фото - інтернет