Сопе, як слон-астматик

«Сопе, як слон-астматик», – такими досить глузливими словами видання «Кур’єр Львівський» почалась, більш як століття тому, історія автотранспорту у нашому славетному місті. Як же починалась ця історія? 

Ось уже більше ста років як на дорогах Львова з’явились перші автомобілі, поступово заполонивши місто настільки, що тепер вулицю без авто можна побачити тільки вночі, і то скорішу сні, ніж наяву. Про те, до 1897 року ситуація була кардинально протилежна. Саме в тому році у нашому місті з’явилося це чудернацьке диво техніки.

Автомобіль «Benz-Victoria». Такий вигляд мало авто, яке першим з’явилося у Львові в 1897 році.

Щасливим власником «Benz-Victoria» за 4000 золотих марок тоді став нафтовий магнат Галичини Казімєж Одживольський. Цікаво, що для здійснення своєї омріяної та надзвичайно дорогезної покупки (за такі гроші можна було збудувати кам’яницю у Львові) не довелося навіть нікуди їхати, адже вже тоді, в 1897 році фірма «Benz» мала своє представництво в Галичині.
Хоча, автівок в наступні роки було лиш кілька одиниць у Львові, та першого наїзду на пішохода не довелося довго чекати. Як пише Ілько Лемко, він мав місце уже в 1899 році на вулиці Гетьманській (проспект Свободи).

Одна із перших світлин, на котрих зображено автомобіль у Львові. Авто Роллс-Ройс Сілвер Гост. Фото 1907-1910 рр.

Перші ж відомі нам світлини Львівських автівок датовані початком XX століття. Зауважимо, що тоді автомобіль був потрібен більше як предмет розкоші, що демонструє заможній статус його власника. Перші авто мали максимальну швидкість до 25 км/год, споживали при цьому близько 20 літрів пального на 100 км, та 150 л води для охолодження.

Перші автомобільні таксі з’являються у Львові вже в 1906 році. Знайти їх тоді можна було біля Оперного театру, на площі Міцкевича та поруч Бернардинського монастиря.

Авто на площі Міцкевича ймовірно є першими таксомобілями Львова. Фото 1907-1909 рр.

Саме в перше десятиліття XX століття з’являються і перші вантажівки в нашому місті. В основному їх закуповували підприємства та крамниці для використання в своїх робочих потребах. А перед самісіньким початком Першої світової війни у місті з’явилися перші пожежні машини.

 У 1925 відкривається Малопольський Автомобільний Клуб, функцією якого була пропаганда автомобілізму. Його заслугою можна вважати проведення в 1930-х роках у Львові перегонів, котрі з 1932 року отримали навіть статус Гран-прі.

Гараж Міського закладу очищення міста Львова. Фото 1900-1914 рр.

Проте, для простих людей автомобілі і надалі залишалися лиш дорогою та мало здійсненною мрією. Придбати авто для особистого використання могли лиш заможні люди, з доволі значним достатком. З цієї причини досить часто трапляються світлини тих років, що зроблені цілими сім’ями на фоні власних авто підкреслюючи, в зайвий раз, таким способом свій високий соціальний статус.

Окрім дорослих заможних осіб, автомобілі як іграшка цікавили й найменших львів’ян. Тому вже в тридцяті роки з’являються перші іграшкові версії авто, на котрих юні хлопчаки, зусиллями власних ніг, могли гордо пересуватись міськими площами та вуличками.

Хлопчик в іграшковому автомобілі. Фото 1935 року.

Джерело: фотографії старого Львова