Замарстинів і його секрети

Львів відомий не тільки щоколадом і кавою, історичним центрм і неймовірно крутими закладами, але й самобутніми передмістями, як от Галицьке, Краківське, Личаківське… Сьогодні мова піде про Жовківське передмістя, а локальніше – про його приміську громаду Замарстинів. Адже ця околиця теж має дуже цікаву історію.

Починалася територія Замрстинова за нинішньою вул. Дашкевича – район між залізничним насипом, Полтвою, проспектом Чорновола та вулицею Богдана Хмельницкого.Свою ж історію дільниця розпочала дуже давно, ще в часи Данила Галицького. У першій літописній згадці про Львів йдеться про Белзькі поля. Так називалися землі, які тяглися вздовж правобережжя Полтви – між сучасними вулицями Замарстинівською та Клепарівською. Ця назва побутувала ще в ХVІІ ст..(«Белзькі лани»). Заселеність району була невеликою, а в кінці ХІV ст. він став практично безлюдним.

Замарстинів, кінець 1950-х років

У 1389 році львівський міщанин Ян Зомерштейн на площі у 12 ланів (приблизно 300 га) закладає маєток. Згідно з тогочасною традицією, він був названий Зомерштейнгоф спадкоємців Зомерштайна заснував тут ще фільварки, Поріче або Заріче, й Волю, або («двір Зомерштейна»). Місцева вимова перетворила його у Замарстинів. Один із Волицю, близько 1500 р.
До Зомерштайнгофа вела вулиця, яка спочатку була тільки дорогою до фільварку і неофіційно називалася Замартинівською. Офіційною назва стала у 1871 році, а у ХVІІ-ХІХ ст. це була вулиця Мурованого мосту. Назва її походить від кам’яного мосту через штучний рукав Полтви на розі вулиць Замарстинівської та Лемківської.

Вулиця Замарстинівська на плані Львова 1871 року

З давніх давен це був район бідноти. Вирізнявся він невпорядкованістю, а мешканці – досить суровим характером. Замарстинів вважався власністю Львова і його мешканці повинні були відробляти день шарварку на ремонті укріплень міста і день – на користь людини, яка на той час володіла маєтком.
У 1608 р. на Замарстинові було 25 господарів, 25 загородників, двір, два млини й два ставки. До початку ХІХ ст. територія між Полтвою та її протокою Коритом ще не була забудована. На плані Львова 1766 р. Жана Ігнатія дю Дефі зображено лише поля й пасовища. А на пізніших планах міста й околиць бачимо уже садибні будинки, оточені садами та городами.

вулиця Львівська (сучасна Замарстинівська)

Було тут багато дрібних підприємств, а також місцеві мешканці займались садівництвом, тому одна з бічних вулиць була названа Городницькою.
Замарстинів, органічно зв’язаний з Львовом, залишався селом до 1930 року. За часів гітлерівської окупації квартали Замарстинова, відокремлені від міста колючим дротом, були перетворені на єврейське гетто. Тут утримувалося більше 130 тисяч людей, частину яких знищили тут, а частину – вивезли в концтабір Белжец.

Джерело: фотографії старого Львова