Президент Львова

Приїжджаючи до Львова одразу в очі кидається палац Потоцьких та й інші прекрасні будівлі, в яких колись проживали вельможі. А як щодо цього століття, коли не має цісарів і королів? Де та у яких умовах мешкали міські посадовці та імениті львів’яни ? Всі ці намісники, міські бургомістри-президенти, маршали та депутати крайового сейму – всі вони були людьми заможними, а, отже, могли собі дозволити дорогі будинки. Роздивляючись архітектуру у Львові зразу помічаєш це і можеш вгадати, що тут мешкав заможний львів’янин. 

Колишня вулиця Сикстуська – сучасна Дорошенка, відома з XVII сторіччя, одна з ключових, історичних, найжвавіших вулиць центральної частини міста. Скільки подій тут відбувалось! Кожна цеглинка і бруківка може вам розказати окрему історію, ось як їх багато! Та саме тут, у звичайній чиншовій кам’яниці, до 1939 року мешкав останній президент (міський голова) польського Львова Станіслав Островський (1892-1982) – лікар, політик, військовий – людина, що гідно пройшла довгий та складний життєвий шлях.



Життєвий шлях Островського розпочався із навчання в медичних університетах Львова та Відня. Згодом, він брав участь у І Світовій війні – спочатку у війську, згодом як лікар. Брав участь в українсько-польській війні 1918-1920 років. У період II Республіки викладав у Львівському університеті доцентом кафедри, тричі був обраний до польського сейму. У 1934 році Островського було обрано першим віце-президентом Львова.



За два роки, у 1936-му, він обіймає посаду президента міста. Ось так у Львові з’явився президент!  У історію увійшла промова Островського про роль водопостачання і криниць міста, під час урочистої академії у Львівській Опері.



У побуті й на президентській посаді, Станіслав Островський був надзвичайно скромною, невибагливою людиною, він оселився у типовій кам’яниці кінця XIX сторіччя, за сучасною адресою вулиця Дорошенка, 52. Звісно, ні про які “особливі умови”, охорону та тому подібне, для переважної більшості чиновників, у ті роки не йшлося. Урядники намагались власним життям давати приклад громадянам, чого не скажеш про сучасність.

В 1939 році Островський був заарештований НКВД. Він сидів в тюрмі на Лонцького з головою уряду ЗУНР Костем Левицьким.

Читати трагічну історію тюрми на Лонцього можна тут:

http://any-type-tour.com/Lviv/articles.php?ch=17

Потім його засудили на 8 років, до сибірського табору. У 1972 – 1979 роках Станіслав Островський був президентом Речі Посполитої в еміграції. Помер останній президент Львова у Лондоні 1982 року.