Костел Марії Магдалини

У Львові дуже багато сакральних споруд. Кожна з яких – унікальна і містить свої таємниці і скарби. Сьогодні мова піде про колишній костел Марії Магдалини, а зараз – Будинок органної та камерної музики у Львові.

Історія даної споруди починається ще з XVIIст.. Початок цей був оповитий цілою низкою конфліктів. Найвірогіднішою виглядає розповідь, що коли ченці-домініканці вирішили збудувати собі монастир з костелом, то проти цього виступили міщани. Оскільки сакральні споруди не обкладалися податком,а тягар будівництва лягав на місто та тягнув за собою підвищення податків,то жителі міста навіть палками розганяли будівничих. Таким чином, ченці-домініканці вирішили будувати свої споруди поза межами тогочасного міста. Про те, й на цьому конфлікт не завершився. Остаточне будівництво розпочалось в 1615 р. Будувати невеличкий кам’яний костел взялись на місці дерев’яної каплички, збудованої тут ще в 1600 р..Завершено будівництво в 1635 р. В 1648 р. його захопили та частково зруйнували війська Б. Хмельницького.

Одна із найдавніших світлин костелу Марії Магдалини, здійснена ще до його перебудови Ю. Захаревичем. Про це свідчить відсутність барокових шпилів на обох вежах храму. Фото 1860-1870 рр.

Кілька грабунків, пожеж та руйнувань спричинили до перебудови костелу в 1754-1758 рр. львівським архітектором Мартином Урбаніком. За проектом Яна де Вітте Урбанік змінив фасади будівлі, добудував до нього головну наву, хори та вежі. В 1784 році, після приєднання Галичини до володінь Габсбургів, орден домініканців було ліквідовано. Будівлі їхнього монастиря перетворили на канцелярію державних маєтків, трішки згодом на міський будинок праці, а в 1841 році – на жіночу в’язницю. У листопаді 1918 р. костел знаходився на лінії польсько-української боротьби за Львів. Артилерійські снаряди потрапили у вежі, дах, пошкодили стіни. Реставраційні роботи почались в 1925 р., після передачі храму під опіку Політехніки, та тривали до початку Другої світової війни. В 1932 р. в костелі поставлено найбільший в сучасній Україні орган.

Світлина весільної церемонії, що відбувається в костелі Марії Магдалини. Ліворуч помітно фігуру Матері Божої, знесену радянською владою в 1962 році. Фото 1905 р.

Після війни радянська влада влаштувала у храмі студентський клуб Політехнічного інституту, де тричі на тиждень відбувались танцювальні вечори. В народі цю дискотеку називали «Магдалена». В 1962 р. відбувається наступна хвиля комуністичного атеїстичного божевілля. Тоді були зрізані хрести з веж храму, перед костелом знищено кам’яну колону Сикстів, що стояла в цьому місці ще з 1597 року, та пережила напади усі облоги Львова з тих часів та нацистську окупацію. В самому ж костелі було облаштовано спортивний зал.

Інтер’єр костелу Марії Магдалини. Фото: 1906 р.

Лише в 1969 р. радянська влада трішки схаменулась, і в костелі почав діяти органний зал, який існує й до сьогодні. Уже із здобуттям Україною незалежності, з 1998 р. у храмі також відбуваються римо-католицькі богослужіння.

Костел Св. Марії Магдалини з боку вул. Сикстуської (тепер вул. Дорошенка). Фото 1930-1939 рр.

Але, окрім своєї історії, храм має ще одну привабливість. В 1995 р., в ході археологічних робіт під вівтарною частиною храму виявлено скарб 28 монет з золота різної проби. Усі монети різночасові, та найпізніша з них 1913 р., що наштовхує на думку, що скарб був захований під час Першої світової війни. Та найбільша таємничість храму пов’язана не з цим. Під час розкопок археологи натрапили на таємну крипту, найімовірніше кубічної форми, потрапити в котру можна лиш знісши несучу стіну храму. Існує кілька припущень та легенд, що ж може зберігатися в цій крипті. За одними версіями там бібліотека домініканців, за іншими – їхні скарби. Що ж там насправді залишається лишень гадати.


Джерела: 

1. Фотографії старого Львова

2. Василюк Т. Костел Марії Магдалини: від храму монахів-домініканців до Будинку органної та камерної музики // http://velychlviv.com/kostel-mariyi-magdalyny-vid-hramu-monahiv-dominikantsiv-do-budynku-organnoyi-ta-kamernoyi-muzyky/

3. Інтернет-портал www.lvivcenter.org

4. Котлобулатова І. Львів на фотографії 1860-2006. – Львів, 2006.

5. Котлобулатова І. Львів на фотографії-2: 1860-2011. – Львів, 2011.