Львів у XIII-XVII столітті

 

Яким було місто Лева в цей період? Які цікаві факти можна про нього дізнатись? Ось деякі, на наш погляд, найцікавіші з них. 

Кінець XIII – початок XIV століття – Львів є столицею Руського королівства, землі якого простягалися від Польщі до Лівобережної України і від Білорусі до Чорного моря.

1287 – князь Лев провів перший в Україні перепис населення. Галицько-Волинський літопис засвідчує, що «по відході Телебуги і Ногая князь Лев полічив, скільки загинуло у його землі людей, скільки потрапило до неволі, скільки було вбито і скільки волею Божою померло – дванадцять із половиною тисяч»

XIV – 30-і роки XIX століття - Львів - найбільше місто в Україні, у XVI-XVII століттях його населення удвічі перевищує населення Києва.

1341 – у Львові відлито  найстаріший дзвін в Україні, який знаходиться у церкві Св. Юра.

1375 - згадується львівський шпиталь “Святого Духа” - найстаріший в Україні шпиталь у класичному розумінні цього слова.

1387 - 1704 - протягом 317 років  мешканці Львова, витримавши близько сотні  ворожих облог, не дозволили жодному загарбникові ступити на територію міста - показник небачений для більшості із середньовічних європейських міст.

1407 - згадується львівський водогін, яким до середмістя надходила вода з джерел, розташованих за межами міста – це був початок цивілізованого водопостачання.

1490 - вперше в Україні на львівській ратуші встановлено годинник з мелодійним боєм.

др. пол. 16 ст. - засновано найстаріший парк в Україні - Єзуїтський (тепер парк ім. І. Франка), який одночасно є і найстарішим муніципальним парком у Східній Європі (з 1855 року).

 

1555 – указ про збереження і культивування клепарівських черех – унікального гібриду вишні і черешні, який виведено тільки у Львові. У європейській помологічній літературі відомі як Kleparover Suss-Weichsel (у Німеччині) і Griotte de Kleparow  у Франції.

1574 - Іван Федоров надрукував у Львові першу в Україні книгу - “Апостол”.

 

1585 - засновано друкарню Успенського братства - найстарішу безперервно діючу до цього дня типографію у Східній Європі.

1586 - видано Статут школи Успенського братства - найстарішу педагогічну пам’ятку на пострадянських теренах.

1629 - італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи.

 

40-50-і роки XVII століття – львів’янин Михайло Боїм склав перший для Європи у XVII столітті опис Південно-Східної Африки, виготовив перший європейський атлас Китаю, видав першу в Європі книгу про рослинність Китаю, познайомив європейців з голковколюванням і був першим, хто привіз до Європи плоди ківі.                   

1661 – заснування першого в Україні і Росії університету – Єзуїтської академії.


Джерела: сайт lviv.travel, Вікіпедія. Фото - з інтернету