Львів у XVIII столітті

Яким було місто Лева в цей період? Які цікаві факти можна про нього дізнатись? Ось деякі, на наш погляд, найцікавіші з них. 

поч. 18 ст. - у Львові встановлено пам’ятник польському гетьману Станіславу Яблоновському  - перший пам’ятник в Україні. Станіслав Яблоновський був рятівником Львова від нападу кримських татар у 1695 році. Пам’ятник стояв у Львові до 1944 року, коли безслідно зник з центральної вулиці міста. Первісно монумент стояв біля стін Низького замку (на площі Каструм — на місці теперішнього Національного музею). Після його руйнації у 1859 році скульптуру перенесли на новоутворену головну вулицю Львова — Нижні Вали, після чого цю вулицю міста стали називати Гетьманськими Валами. 

 

1707 -  у Львові видано “Ірмологіон” – перші друковані ноти в Україні. У Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського зберігається Ірмологіон, написаний у 1596—1601 роках на території Західного Поділля. Книга має 325 паперових аркушів.


 

1715 – у Львові засновано першу в Україні пивоварню. Історія Львівської пивоварні бере початок 1715 року, коли монахи-єзуїти побудували в місцевині Клепарів перше в місті промислове броварське виробництво. Львівські сорти пива того часу Bawar, Porter Imperial, Exportowe були відомі далеко за межами Львова. Вже у середині XIX ст. Львівська пивоварня увійшла до трійки найкращих пивоварень Австро-Угорської імперії і стала найбільшим підприємством броварської галузі в регіоні.

 

1749 – вийшло декілька номерів першої в Україні газети ( “Kurier Lwowski”)

1776 – почала виходити  газета “Gаzette de Leopol” (тижневик) – перша регулярна газета в Україні.

1771 – орден Єзуїтів у Львові заснував першу в Україні астрономічну обсерваторію.


 

1773 - У Львові засновано перший на українських землях заклад освіти медичного профілю – Медичну Колегію.

1776 - у Львові створено перший в Україні постійно діючий міський театр.

1782 - засновано горілчану фабрику Бачевського, яка на початку 20 століття виробляла найкращий в Європі лікер - “Likіer Baczewskiego”.

1784 - у Львові запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні, усього через дев’ять місяців після кулі братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома.

 

1784 - у приміщенні монастиря Бернардинів було засновано Архів давніх актів, нині - Центральний державний історичний архів у Львові - один з найбагатших архівів Європи.

1785 - у Львові засновано найстаріший в Україні готель - “Під римським цезарем”.

1786 – у Львові засновано першу в Україні музичну академію.

1786 - засновано Личаківський цвинтар, один з найкрасивіших в Європі. Він містить понад 300 тис. поховань на могилах встановлено близько 500 скульптур і рельєфів. Головний вхід на цвинтар розташований на вулиці Мечникова, 33, напроти кінця вулиці Пекарської.