Костел св. Ельжбети

Порослі мохом стіни, прогниваюча підлога і дахи, крізь які протікає дощова вода – ось так можна описати вигляд храму свв. Ольги та Єлизавети на момент 1991 р. Як же відбулись такі кардинальні зміни? 

Наприкінці XIX ст. кількість населення Львова різко зросла, особливо це стосується західного передмістя, де вже нараховувалось близько 80 тис. жителів. Через це виникнула необхідність появи нової церковної споруди. У 1894 р. був сформований спеціальний комітет із будівництва римо-католицького храму. Австрійський імператор Франц-Йосиф особисто контролював хід будівництва: запропонував площу Солярну (нині пл. Кропивницького) для забудови, а також виділяв кошти. Робота над церковною спорудою тривала майже десятиліття. Офіційне завершення будівництва храму відбулося 1 грудня 1911 р., а 3 грудня – жителі міста мали змогу вперше відвідати богослужіння.

Зображення костелу св. Ельжбєти у Львові одразу ж після будівництва (1911 р.).

Під час Другої світової війни костел зазнав певних руйнувань, через осколки від бомби, яка потрапила в будинок навпроти. Після війни і встановлення у Львові радянської влади храм свв. Ольги та Єлизавети (тоді ще св. Ельжбєти) в червні 1946 р. було закрито.
Не дивно, що безбожні комуністи перетворили цю церковну святиню у склад. В 1962 р. сталася ще одна рокова подія: з найвищої вежі костелу хтось зрізав хрест. В часи горбачовської “перебудови” міська влада взялась за те, щоб костел підремонтувати, однак ремонтні роботи припинилися через економічну кризу в кінці 1980-х рр. та розпад СРСР.

Частина зруйнованого храму св. Ельжбєти у Львові після Другої світової війни: вщент вибита стіна, відсутність скла у вікнах, занедбаність території…

Вже в незалежній Україні почався процес національного і духовного відродження. Зокрема, з підпілля нарешті вийшла українська греко-католицька церква (УГКЦ), яка незважаючи на значну пошкодженість храму (стіни покриті мохом, дірявий дах, незасклені віконниці…) взялася його відбудовувати і реставрувати. Тоді ж на офіційному рівні відбулася передача документів на храм громаді УГКЦ.

Церква святих Ольги й Єлизавети

В 1993 р. працівниками Львівського локомотивного-ремонтного заводу був виготовлений хрест, який вмонтували на місці зрізаного. У 2000-2003 рр. було встановлено загорожу навколо святині. Попри це, реставраційні роботи самого храму ще проводились майже десятиліття. Нещодавно керівництво храму свв. Анни та Єлизавети вразило не тільки львів’ян, а й туристів, дозволивши підніматись на одну зі своїх веж та милуватись дотепер “невідомою панорамою міста”. Вхід коштує 20 гривень.

 Джерело: фотографії старого Львова, http://www.olha-church.org.ua/web/pro-hram, http://ukrainaincognita.com