Львів у XIX столітті

 

Яким було місто Лева в цей період? Які цікаві факти можна про нього дізнатись? Ось деякі, на наш погляд, найцікавіші з них. 

На початку XIX століття Львівський університет був одним з найбільших у Європі (1822 року він налічував 1304 студенти, у той час як, наприклад, Берлінський університет 1820 року налічував 910 студентів, університет у Галле – 795 студентів.)

1835 - започатковано перший в Україні регулярний громадський транспортний маршрут - багатомісний кінний екіпаж сполучав середмістя  Львова з Винниками.

1835 - 1900 - Львів виявився унікальним європейським містом, яке кардинально  змінило своє ландшафтне обличчя: було зрізано Княжу або Лису гору (Mons Calvus), насипано до висоти 413 м над рівнем моря штучну гору (Kopiec Unji Lubelskiej), пущено під землю ріку Полтву; таким чином місто отримало одну з найдосконаліших каналізаційних систем у Європі.

 

1836 - у Львові народився Леопольд Захер-Мазох, один з найславетніших європейських і світових  письменників. Наклад його творів, виданих в Європі до кінця 19 століття, у декілька разів перевищував наклади творів Шевченка, Міцкевича, Пушкіна, Достоєвського і Толстого разом узятих.

 

1840 серпень - перша в Україні і в країнах колишнього СРСР демонстрація феміністок у центрі Львова, одна з них курила цигарку.


1842 - завершено будівництво театру Скарбка (тепер ім. Марії Заньковецької) – найбільшого на той час у Європі за площею забудови (7.278 кв. м) і третього  за кількістю глядацьких місць (1460)  після міланського “Ля Скала” і дрезденського “Гофтеатер”.

 

1844 – заснування у Львові цісарсько-королівської Технічної академії – найстарішого в Україні технічного університету. 

1845 – у Львові вперше в Європі відкрито спеціалізовану дитячу лікарню Святої Софії.

1848 – у Львові створено першу українську політичну організацію – Головну Руську Раду

1853 – у Львові в аптеці “Під золотою зіркою” фармацевтами Йоганом Зегом та Іґнаци Лукасевичем винайдено першу у світі гасову (нафтову) лампу.

 

1853 – у Львові вийшов перший український часопис для жінок “Лада”.  

1858 – у Львові започатковано перше в Україні газове освітлення вулиць. 

1861 - збудовано першу в Україні залізницю Львів - Перемишль.

1862 - у Львові засновано “Політехнічне товариство” - одне з найперших у світі авіаційних товариств.

1864 – у Львові засновано перший  український професійний театр.

1866 - у Львові створено перше в Україні спортивне товариство “Сокіл”.

1873 - заснування у Львові одного з найстаріших в Європі Природничого музею.

1874 - у Львові створено першу українську середню школу (гімназію).

1874 - у Львові створено міський промисловий музей (тепер Музей етнографії та художнього промислу) - один із найбільших спеціалізованих етнографічних музеїв Європи, найбагатшу художню скарбницю декоративного ужиткового мистецтва України. Тут знаходиться найбільша і найцінніша в Україні колекція годинників.

1879 - засновано парк Кілінського (тепер Стрийський парк), який на поч. 20 століття був визнаний одним з найкрасивіших парків Європи.

 

1880 травень – у Львові вперше в Україні запрацював кінний трамвай.

 

1882-1883 - створення у Львові першого в Україні Інституту географії.

1883 - у Львові започатковано перший в Україні міський телефонний зв’язок.

1884 - у Львові засновано “Акціонерне аеронавтичне товариство”, яке випускало німецькою та польською мовами одну з перших у світі спеціалізовану газету “Аеронавт”.

1890 - створення у Львові Русько-української радикальної партії (РУРП) - першої української легальної політичної партії європейського типу і першої в Європі селянської партії соціального спрямування.

1893 - вперше в Україні заснована у Львові кінна станція швидкої допомоги.

1894 – у Львові запущено в дію електричний трамвай, один із найперших в Україні і в Європі.

 

1894 липня 14 – у Львові відбувся перший в українській історії футбольний матч між командами Львова і Кракова.

1895 - у Львові вперше в Україні названо вулицю ім’ям Тараса Шевченка.


Джерела: сайт lviv.travel, Вікіпедія. Фото - з інтернету