Кам’яниця Шольц-Вольфовичів

Площа Ринок, як ми вже писали в інших статтях, була не тільки географічним центром міста, але й економічний, культурний і адміністративний. Кам’яниці, які розташовуються по всій території площі, - окремі зразки архітектури, які мають свою історію. Сьогодні поговоримо про кам’яницю Шольц-Вольфовичів.


 

Це пам’ятка 1570 року, збудована у стилі німецького ренесансу з унікальним скульптурнимоздобленням. У середньовіччі вона належала одному з найбагатших купецьких родів Львова – Шольц-Вольфовичам. На фасаді будинку - скульптурна постать Фортуни. Справді богиня удачі довго не покидала господарів цього дому, адже сам патріарх роду Вольф Шольц мав дванадцять синів і дванадцять дочок від однієї дружини Беати. Він залишив своїй родині величезний на той час спадок – 25 тисяч золотих червінців, не враховуючи будинків, земель, крамниць і товарів. Хроніка Львова розповідає, що родина Шольц-Вольфовичів так розрослася за сто років, що здавалося, ніби всі інші родини у Львові вливалися в неї, як струмочки у море, і важко було знайти вже на початку XVII століття львівського міщанина, котрий не був би споріднений із цією родиною.



Будинок Шольц-Вольфовичів на рівні третього поверху оздоблений скульптурною композицією «Хрещення», яка зображає євангельську сцену з постатями Ісуса Христа та Івана Хрестителя. Родина Шольца походила з Сілезії, де широко була розповсюджена традиція декорувати будинки не лише біблійними персонажами, але й цілком реальними людьми, сучасниками епохи. Можливо ця традиція у поєднанні з досить демократичними традиціями епохи Ренесансу і вплинула на рішення власника замовити для оздоблення фасаду серію скульптурних портретів, які зображають представників різних прошарків тогочасного львівського суспільства. Можливо це навіть були друзі чи знайомі власника будинку – купці, шляхта чи міські радники. Тут ми маємо чудову нагоду подивитися на обличчя справжніх людей середньовічної епохи, яких дбайливо зберегли для нащадків. Скульптурний ряд фасаду кам’яниці гармонійно доповнюють образи чорта і блазня, які надають усій композиції гротескного відтінку.