Фонтани на Площі Ринок

 

Ми називаємо їх фонтанами, хоча, насправді мета їх створення була цілком прагматичною – це колодязі.

 

      Якщо зануритися у давні львівські архіви, то можна дізнатися багато цікавого. Зокрема, що Площа Ринок  XVIII століття не була схожою на свою сучасницю, адже на той час вона ще не була встелена бруківкою. А змінив цю сумну ситуацію один інцидент, який стався з імператором Йосифом II. 

          

     Приїхавши до Львова, він разом зі своєю каретою та шестірнею коней, загруз у багні на Площі Ринок. Поважного імператора довелося виносити з карети на руках, яка б напевно ще довго стояла в болоті, якби її не витягли волами.

                        

     Подейкують, що саме після цієї пригоди площу замостили бруківкою. Проте, не лише проїжджа частина зазнала змін. Змодернізувати вирішили також і міську систему водопостачання. Відомо, що ще на початку XIV століття Львів вже мав свій водогін, адже якраз тоді у місті збудували водорозподільний пункт, куди збігалася вода з водогонів. Вся вода стікалася у водойму, над якою стояла статуя Мелюзини – міфічної німфи з кельтських легенд. За повір’ям, саме вона вважалася втіленням та хранителькою свіжої води. 

            

     Очевидно, місто росло, тому для забезпечення потреб його мешканців, в кінці XVIII століття на кожному розі Площі Ринок вирішили спорудити колодязі. Їхня функція була дуже прагматичною та всім зрозумілою: у воді, яка набиралася в чаші колодязя, перекупки відсвіжували зелень, якою вони торгували на ринку. Іноді навіть козаки, що були проїздом у місті, напували своїх коней чистою прохолодною водою. А вже незадовго після оказії з імператором на місці колодязів на Площі Ринок встановили фонтани, які уособлювали собою відомих античних богів: Нептуна, бога морів; його дружину Амфітриту; богиню полювання Діану та її двох вірних собак,  а також героя Адоніса.

     Всі фонтани Площі Ринок мали чаші, в яких збиралася вода. Кожна чаша мала вісім граней і була викладена червоним та чорним каменем. Статуя ж розміщувалася посередині чаші.

                 

     Беззаперечно, автор цих робіт, львівський скульптор Гартман Вітвер, постарався на славу, адже скульптури фонтанів на Ринку чудово збереглися і щодня притягують до себе погляди як зацікавлених туристів, так і самих львів’ян.

     Цікаво, що фонтани, які і зараз знаходяться на Площі Ринок у Львові, виконували також і певну сакральну функцію. Старожили пригадують, що до радянської окупації у криниці Адоніса на Водохреща освячували воду.

            Майже до середини XX століття на Площі Ринок люди торгували різним крамом, що й не дивно, судячи з її назви. Кожен гендляр прагнув поставити свою ятку ближче до фонтана, щоб мати змогу відсвіжувати свої овочі, а в спеку насолоджуватися прохолодою, якою щедро обдаровував фонтан.

          

 

 

 

 

 

 

Зараз чотири фонтани на ринку – це одна з візитівок Львова. Особливо ефектно вони виглядають в дні державних свят, адже в цей час кожну статую одягають у вишиванку.