Чому вулиця Труша є меморіальною?

 

Мальовнича і невеличка вулика, що заховалась недалеко від Піскових озер, носить назву знаменитого українського художника-імпресіоніста Івана Труша. 

Першою назвою вулиці була Обводова, тобто Окружна, бо вона мала оточувати дугою південні околиці Нового Світу між Кульпарківською та Вулецькою дорогою і з’єднати сучасну вулицю Коновальця та Антоновича. Кульпарківським сквером сучасна вулиця І. Труша розділена на дві частини. Від 1979 до кінця 80-х років її частина до вулиці Кульпарківської була названа на честь відомого російського поета Сєргєя Єсєніна. Пізніше цю назву зняли, але нумерацію будинків не змінили, тож деякі номери повторюються. З 1945 до 1946 вулиця мала назву Обвідна.

Вулиця Івана Труша у Львові вночі

Цікаво те, що свій маєток тут спорудив і відомий український художник Іван Труш, у якому прожив 30 років аж до самої смерті.

Художньо-меморіальний музей Івана Труша, відділ Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. Львів, вул. І.Труша, 28

Доля цієї талановитої особистості тісно пов’язана зі Львовом. Він народився на Львівщині у селі Висоцько, а після закінчення Краківської школи образотворчих мистецтв переїхав до Львова, де винайняв квартиру. Тут почався один з найбільш плідних періодів його творчості. Іван Іванович входив до тогочасної мистецької еліти, був знайомий з Лесею Українкою, Михайлом Драгомановим, Василем Стефаником, Миколою Лисенком, Станіславом Людкевичем, співпрацював з науковим товариством ім. Т. Шевченка. У Львові Труш познайомився з Іваном Франком. Пізніше він написав близько 10 портретів великого Каменяра.

Вулиця Івана Труша у Львові вночі

Після смерті Труша у родинній віллі жила донька живописця Аріадна Труш-Слоневська. Згодом вона створила першу меморіальну експозицію, що розташувалась  у творчій майстерні батька на другому поверсі. Коли під час Другої Світової війни було пошкоджено західне крило через німецьке бомбардування, будинок відновили коштом Аріадни.

Іван Труш малює квіти у своєму саду. Львів. Фото 1935 р.


З 1946 року вулицю Обвідну перейменували на вулицю І. Труша, а вже з 1986 року у будинку № 28, де жив художник, почав діяти художньо-меморіальний музей з постійною експозицією. Водночас вілла є пам’яткою архітектури.

Джерела: фотографії старого Львова, http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/trusha-28/, http://www.karpaty.info/ua/uk/lv/lw/lviv/museums/trush/