Містичний потяг львівської залізниці

Поява у Львові першої залізниці для багатьох перевізників означала банкрутство. Щоб втримати клієнтів, конче треба було придумати нестандартний хід. Серед багатьох варіантів найбільшу підтримку знайшла легенда про містичний потяг.

Невідомий потяг на шаленій швидкості рухався по одній із колій львівського вокзалу, і  гальмувати не збирався. Люди, що знаходилися на пероні, заклякли: прямо перед ним на тій самій колії знаходився поїзд, що за кілька хвилин мав вирушати до Відня… Зіткнення було неминуче. Та невідомий потяг перешкоди не протаранив: він пролетів крізь усі вагони та щез у пітьмі.

Поява залізничного вокзалу у Львові для багатьох перевізників означало неминуче банкротство: навряд чи хто захотів би винаймати карету та трястись незручними дорогами декілька діб з ризиком застрягнути посеред поля у багнюці, коли є можливість придбати квиток та прямувати до пункту призначення у комфортних умовах.

Тому задовго до відкриття вокзалу, починаючи з 1858 року, коли австрійська влада розпочала будівництво, вони ретельно стежили за усіма етапами робіт. Проект виявився настільки масштабним, що у ньому було задіяно більш ніж десять тисяч робітників. При цьому, оскільки влада платила добре, роботи були виконані сумлінно, навіть незважаючи на те, що такого обладнання, як зараз, робітники не мали, а тому усе робили власноруч (особливо непереливки  було у заболочених місцях).

Не надихало перевізників і те, що колія пролягала повз крупні населені пункти: це означало, що і там потяг переманить до себе їхніх клієнтів. Тим більше, що пасажири мали змогу очікувати на поїзд у комфортних вокзальних приміщеннях.

Побоювання виявилися небезпідставними: після того, як у листопаді 1961 році до Львова прибув перший поїзд «Ярослав», що з’єднував місто з Віднем, Краковом та Перемишлем, перевізники почали рахувати перші збитки. Рятувало їх лише те, що багато хто потягам не довіряв: велике, гучне з чорним димом чудовисько лякало не на жарт. 

Том не дивно, що легенда про містичний потяг знайшла своє підґрунтя: пасажири, налякані чутками, почали дедалі менше користуватися залізницею. Щоправда, містична історія довго не протрималась: перевізникам довелося таки поступитися, і загадковий потяг щез так само безслідно, як і з’явився.

P.S.

 Залізничний вокзал у Львові наприкінці XIX ст. вважався одним з найбільших на території Європи і був першим з тих, що був побудований на території сучасної України. Вокзал вирізнявся тим, що до перону, на якому стояв потяг, можна було дістатися не через колії, а підземним тунелем.

 

Крім того, у ньому було передбачено центральне опалення, електричне освітлення та вентиляція, а у залах, де пасажири чекали на потяг, було встановлено близько сімдесяти електронних годинників.