Королівське джерело

Що це за «королівське джерело», яке постійно згадується у старовинних львівських документах? Наприклад: «Заява Тараса русина про продаж городу біля Королівського джерела Глібкові русинові» від 1510 року. Чи пов’язано воно з Львівським замком? І чи були в нього чудодійні властивості, якщо його так часто згадують. Ось що нам вдалось знайти. 

Таких от документів, про продаж ділянок та й взагалі згадок, де джерело використовується як орієнтир  дуже багато. А отже, можна зробити висновок, що це джерело раніше було загальновідомим фактом для львів’ян. З міських актів можна довідатися тільки про те, що воно знаходилося на Краківському передмісті. Те, що було добре відоме середньовічним львів’янам, часом становить таємницю для львів’янина сучасного. Вулиці втратили свої історичні назви, замки зруйнувались, ручки поміняли свої русла. Та все одно, ще є шанс віднайти істину.

Князь Лев Данилович

Ось один документ, який може пролити світло на пояснення виникнення цього джерело – грамота для князя Льва Даниловича від польського короля, 1448 року. В ній пояснюється, що джерело було власністю короля, а з мешканцями околиці він лише ділився водою. Тому воно й отримало назву «королівське».

Королівське джерело у Львові, фото 2015 року

Вияснилася й локалізація Королівського джерела – поблизу гір Будельниці та Кальварії. Від тих часів рельєф цих гір істотно змінився, але джерело існує на схилі Високого Замку з боку Підзамча. Це потужне і чисте джерело, яке й справді заслуговує на звання Королівського.

У 1787 році поблизу джерела з’явилася Діва Марія і віддала його львівській громаді. Слід зазначити, що це чудо було дуже доречним і своєчасним навіть у політичному відношенні. Це був час утвердження у Львові австрійської влади. Власність польських королів ліквідовувалася. Знесли й Низький замок, який живило Королівське джерело. Але джерело збереглося, як сама вічність. І до тепер воно сильне і чисте. Небагато є у світі міст, які можуть похвалитися таким джерелом.

Місце поблизу джерела, де у 1787 році з’явилася Діва Марія, фото 2015 року

Джерело: фотографії старого Львова