Планета Полонська

Що ви знаєте про відомих людей Львова? А якщо звузити коло до відомих жінок ? Не так вже й багато. Закладаємось, що про жінок-львів’янок .які були відомими науковцями ви знаєте ще менше. Та після цієї статті все зміниться. Адже Львову є чому похвалитись відносно цього. У Львові проживала та починала свої перші професійні кроки жінка, ім’ям якої назване космічне тіло, яка є автором багатьох наукових праць, 70-ти публікацій закордоном. Жінка, яка своє життя вона закінчила не на верхівці слави, а в монастирі. 

Вона – це Олена Казімірчак-Полонська, український астроном, про яку слід знати більше, адже люди з такою життєвою долею мусять бути відомими, а їхні історії – почутими.

Олена Полонська народилась 21 листопада 1902 року в с. Селець Володимирського повіту. 1920 р. на відмінно закінчила гімназію в Луцьку й отримала атестат зрілості. Добре володіла українською, польською, російською, німецькою та англійськими мовами.

1927 року Олена Полонська блискуче закінчила фізико-математичний факультет Львівського університету Яна Казимира,  напрямок астрономія. Далі - влаштувалась на роботу в Львівську астрономічну обсерваторію – асистенткою професора Мартіна Ернста. Від 1932 року Олена Полонська працювала в Астрономічній обсерваторії Варшавського університету. В цьому закладі, 1934 року захистила дисертацію “O ruchu planetocentrycznym komet” на здобуття вченого ступеня доктора філософії. У Польщі вона також знайшла і кохання -1936 року вийшла заміж за Леона Казимирчака, ученого-іхтіолога.

Олена Казімірчак-Полонська

 

1941 р. під час окупації Львова, ризикуючи власним життям, вона рятувала польських офіцерів. Як професор університету, вчена робила їм посвідки стажерів Львівської обсерваторії, щоб вони могли покинути місто.

Телескопи львівської астрономічної лабораторії у Львові. У 1951 році, під час “чистки кадрів”, її ув’язнили за шпигунську діяльність, але одразу відпустили, оскільки не було надано жодних доказів.
З осені 1956 по 1979 рік Олена Казимірчак-Полонська працює старшим науковим співробітником Інституту теоретичної астрономії Академії Наук СРСР в Ленінграді. В той період вона захистила докторську дисертацію в Головній Астрономічні Обсерваторії Академії Наук СРСР у Пулково (1968). За серію робіт Президія Академії Наук СРСР присудила їй премію ім. Ф. Бредіхіна в розмірі 1000 рублів, найпочеснішу астрономічну премію того часу.

Олена Казімірчак-Полонська прийняла чернечий постриг з іменем Олена.

 

Під кінець життя вчена почала втрачати зір.
В жовтні 1978 р. їй було вручено “Почесне посвідчення”, що малій планеті №2006 присвоєно ім’я Полонська.
У 1987 році науковець прийняла чернечий постриг з іменем Олена. Через кілька років, 1992 вона померла. Похована на цвинтарі видатних астрономів, на території Пулковської обсерваторії (Санки-Петербург, Росія).
Це лиш витяги з історії життя цієї сильної жінки. Та навіть така коротка стаття надихає і підкреслює силу українського духу та образу української жінки. 

Використані джерела: Фото старого Львова