Перший український стадіон у Львові

 Спортивна історія Львова починається ще у ХІХ столітті. І основну роль в ньому займав стадіон «Український город». Більшість львів’ян проходячи повз місце, де колись була ця визначна споруда, навіть і не здогадуються про її можливе існування.  

Історія спорту у Львові має декілька ключових віх, серед яких найчастіше згадують перший футбольний матч на території України у 1895 році і, ймовірно, перший баскетбольний матч в Україні, ще й між жіночими командами.На олімпіаді 1912 року був присутній львів’янин Владислав Понурський, а на іграх 1928 року у Амстердамі, уже 8 львів’ян брало участь у змаганнях. Зрозуміло, що усе це не могло виникнути на рівному місці, без відповідних місць для тренувань.

 Перший львівський міський стадіон, фото 1894 року.

Ідея спорудження нового стадіону, виникла у представників українського «Сокола» ще у 1911 році. Знаменитий Іван Боберський відзначав, що польські майданчики виявлялись закритими для українців, тому існувала нагальна потреба збудувати щось «своє». Він запропонував тогочасним заможним громадянам, викупити земельну ділянку площею 6-8 гектарів, щоб товариство «Сокіл-Батько» потім поступово викупило її у них. 1 травня 1912 року було сплачено гроші за ділянку яка знаходилась на території теперішнього Стрийського парку, в районі перехрестя сучасних вулиць Стрийської і Козельницької. Боберський докладав максимум зусиль для того викупити ділянку.

Територія майбутнього стадіону «Український город» перед Першою Світовою війною.

У 1925 році під керівництвом інженера Свірського розпочались роботи з повноцінного облаштування стадіону: довкола нього посадили ясени, збудували «дашок для видців», «перекусню» (буфет), склад для спортивних приладів, дві одягальні, сектори для стрибків, метань, бігові доріжки, очищено доріжки для велосипедистів, збудовано два тенісні корти. В планах було будівництво трибуни і основної доріжки для велосипедистів.

Краєвий сокільський здвиг 1934 року, який проходив на «Українському городі».

У травні 1933 саме на цьому стадіоні відбулося свято “Українська молодь Христові”, яке зібрало близько 100 000 осіб. У 1934 відбулося свято української кооперації. Проте у 1938 році історія стадіону трагічно завершилась і влада конфіскувала земельну ділянку нібито для військових цілей, попри протести львів’ян і заяви формального власника ділянки – “Центробанку”.

 

Пам’ятний знак на честь стадіону. Наші дні.

 

Джерела: 

1. Фотографії старого Львова

2 Вацеба О. З історії спорудження першого українського стадіону у Львові // Молода спортивна наука України, 2008. Т. 1. – С. 78-85.

3. Урочистість на стадіоні українського “Сокола-Батька” 

4 Трибуна на українському сокільському стадіоні

5 Стадіон Українського “Сокола” (Режи доступу: http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=7814)