ТОП - 5 першостей Львова

Прагнучи відповідати високим стандартам ми часто забуваємо, що колись пальма першості була у нас, в українців. Львів як культурний центр України був місцем створення багатьох винаходів. Ось ТОП – 5 найцікавіших. 

Перша у світі гасова лампа

1853 року в аптеці «Під золотою зіркою» у Львові, що на вулиці Коперника, фармацевти Йоган Зег та Іґнаци Лукасевич винайшли першу у світі гасову (нафтову) лампу.

Дослідники за наполегливим проханням свого керівника аптекаря Міколяша намагалися добути з нафти спирт, проте несподівано винайшли найраціональніший метод крекінгу нафти. З цього часу гас став найуживанішим у світі продуктом освітлення, яким навіть зараз, на початку XXI століття, ще користується третина людства.

Вакцина проти черевного тифу

 Номінант Нобелівської премії 1948 р, професор і керівник кафедри загальної біології Львівського університету Рудольф Стефан Вейгель перший у світі винайшов метод імунізації проти висипного тифу. Він був першим в історії, хто налагодив і виготов широке виробництво протитифозної вакцини, яку розсилав по країнах світу, що дало змогу припинити епідемію.

Перша в Україні залізниця

У 1859 році почалося прокладання колії з Перемишля до Львова протяжністю 97,6 км. У Львовi в жовтнi 1861 року завершили будівництво вокзалу, який у майбутньому мав служити відправним центром для чотирьох напрямкiв: зi Львова до Кракова, Чернiвцiв, Бродiв та Пiдволочиська.

Перший пасажирський потяг прибув з Перемишля до Львова 4 листопада 1861 року о 14:30. На всiх станцiях його курсування – в Медицi, Мостиськах, Судовiй Вишнi, у Мшанi – поїзд вiтали сотнi селян, приїзд «сталевого коня» урочисто зустрічали мiсцевi музиканти.

Перша в Україні газета

1749 року у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети («Kurier Lwowski»), а 1776 року почала виходити  газета «Gаzette de Leopol» (тижневик) – перша регулярна газета в Україні.

1811 року у Львові вийшла найстаріша з існуючих зараз в Україні газет і найстаріша з існуючих зараз у світі польських газет «Gazeta Lwowska», а 1848 року перша в історії газета українською мовою «Зоря Галицька».

Перший в Україні футбольний матч

У серпні 1984 року в спортивному виданні “Гімнастичний путівник” кореспондентом Ксав’єром Фішером опублікований детальний звіт про другий зліт гімнастичного товариства “Сокіл”, у якому детально описано хід футбольного матчу між сокільськими командами Львова і Кракова, що відбувся у суботу 14 липня 1894 р. о 17 годині на львівському стадіоні. Як стало відомо згодом, автор описав перший в Україні футбольний матч.

У статті повідомлялося, що футболісти Львова грали у сірих гімнастичних штанях, білих футболках і гімнастичному взутті, а футболісти Кракова – у синіх штанях, білих футболках і гімнастичному взутті. Команда зі Львова здобула перемогу – м’яч на 6-й хвилині забив у північні ворота учень учительської гімназії Володимир Хомицький.


Джерела: 

1. Фотографії старого Львова

2 wyr.com.ua