Найстаріший дзвін

Найстарший дзвін в Україні датується 1341 роком. Звідки він у нас взявся? Читайте в нашій статті. 

Найстарший дзвін, разом з іншими сусідніми дзвонами, що на дзвіниці львівського собору Святого Юра, досі оповіщає людям про початок Служби Божої. Його вага - 415 кг, висота приблизно 85см. Він підвішений на верхівці старої дзвіниці, що розташована автономно від церкви. Щоб побачити дзвін, треба піднятися крутими сходами. Дзвіниця, як і сам храм, – пам’ятки ЮНЕСКО.

 Дзвін в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рікДзвін в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік

А створений цей чудовий витвір ще за правління Дмитра Детька, галицького боярина, що припадало приблизно на 1340-1349 роки. Боярин славиться успішною боротьбою з нападниками на галицькі землі – поляками, уграми, татарами. У 1341 році між польським королем Казимиром і Дмитром була укладена угода не нападати на землі один одного і власне з цією чудовою угодою пов’язують відливання дзвону, що був скоріше створений в рамках святкування і розташований біля кам’яної ротонди на місці давнього храму святого Юра. А вже з цього храму дзвін перейшов до нинішнього.

Дзвіниця храму Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік

Досліджуючи дзвін, в першу чергу науковці орієнтувалися на його надписи. У верхній частині – дворядковий надпис: «В ле[то] 6849 [1341] сольян был колокол сій святому Юрыю при князі Дмитрии игуменом Євфимьєм». Посередині – трохи викривленим надписом, в зворотньому порядку і ще й уже по сухому матеріалу вицарапано: «А писав Скора Яків». Зараз надписи досить важко розгледіти, так як обабіч дзвону дерев’яні колоди, але все ж частково видно і двох’ярусній верхній надпис, і надпис посередині.

Дзвін-«сусід» М. Брилинського в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік.Дзвін-«сусід» М. Брилинського в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік.

За роки радянської влади, коли дзвони вважалися лише релігійним атрибутом, в Україні та інших республіках колишнього СРСР було знищено тисячі унікальних дзвонів. Тому дзвін Якова Скори вважається найдавнішим і найвідомішим українським витвором, а також пам’яткою середньовічної європейської культури, науки і техніки.

 

Джерело: фотографії старого Львова, https://uk.wikipedia.org/wiki/Дмитро_Дедько, http://sobor-svyura.lviv.ua/dzvin/