Тоді ще й Києва не було

Історик і науковець Іван Ровенчак встановив, що Львів позначений на карті-портолані Середземного та Чорного морів, авторства Анеліно Дульсерта, ще в 1335 році. До цього вважалось, що перша згадка про Львів на мапі була зроблена лиш 40 років по тому, в 1375 році. До слова, Києва на цих картах ще не зображено. 


Іван Ровенчак – професор кафедр економічної та соціальної географії Львівського національного університету імені Івана Франка і картографії та геопросторового моделювання Національного університету «Львівська політехніка», доктор географічних наук. 


 
Протягом цієї науково-дослідницької роботи він вивчив кілька десятків унікальних карт. Серед них перші україномовні екземпляри шкільних карт українського географа академіка Степана Рудницького, карти-портолани середземноморських мореплавців чи карти часів кінця Запорозької Січі.



Отже, досліджуючи всі ці та інші джерела науковець визначив першу появу міста Львова на картах світу.  На одній із карт, датованою 1335 року Львів позначається як велике торговельне місто. Тут перехрещувались великі торгівельні шляхи, які були важливі як для України так і для країн-сусідів. 



Карти-портолани створювали та використовували мореплавці, і для сучасної людини такі мапи виглядають дивними. Вони мають західний напрямок, на відміну від усіх теперішніх карт, які «дивляться» на північ. Тобто, якщо стати обличчям до заходу, то в портолані по праву руку буде північ, по ліву – південь. Мапи мореплавців досить точно визначали розташування поселень уздовж узбережжя морів.



"Судячи з того, що Львів потрапив на цю карту, можна зробити висновок, що місто було великим і важливим. А вже через чотири роки, у 1339-му, той же автор зобразив місто Лева на ще одній своїй карті, де воно за розмірами нічим не поступалося тодішній столиці Візантійської імперії Константинополю" - розповідає науковець.