Вулиця Театральна

Метаморфози львівських вулиць завжди мали цікаву історію. Сьогодні ми розкажемо вам про одну із найстаріших – вулицю Театральну

Вулиця Театральна починає свою історію з початком Львівського Середмістя. Первинно вона мала дерев’яну забудову, проте пожежа велика пожежа 1527 року повністю зруйнувала усі дерев’яні будівлі як цієї вулиці, так і цілого готичного Львова. Примітно, що пожежа почалася саме з цієї вулиці, а точніше з бровара, який розміщувався на місці теперішнього Природничого музею будівлю котрого збудували в 1797 році.

Руїни колишнього монастиря Тринітаріїв на вул. Довгій (Театральній). Рисунок 1850 року

Найдавнішою вцілілою будівлею екстер’єру вулиці Театральної по-праву можна вважати Латинську Катедру, яка хоч і розташована на площі Катедральній, але західною частиною примикає до згаданої вулиці. Будівництво даного храму розпочалось ще в XIV ст., однак до наших днів він зберігся уже в перебудованому вигляді, оскільки теж зазнавруйнування під час пожежі 1527 року.

Не менш давнім на цій вулиці є Костел єзуїтів, споруджений на початку XVII ст. Храм практично повністю зберіг свій первинний вигляд. Що правда, від 1702 року він був увінчаний вежею, котра до того ж була найвищою у місті. Однак її розібрали 1830 року, з мотивів безпеки, після падіння за 4 роки до того вежі Львівської Ратуші. До костелу примикає будівля колишньої Єзуїтської колегії, що теж має давню історію. Вона існувала з кінця XVI століття. Однак, сучасна будівля виникла внаслідок перебудов колегії в 1723 та 1872 роках.

Будівля 62 школи на вулиці Театральній, зведена на місці монастиря францисканців. Фото 1892 року

 
Ще одним храмом на вулиці Театральній є церква Преображення Господнього, яка постала тут і 1878-1898 роках на місці костелу Найсвятішої Трійці отців Тринітаріїв. Костел був складовою частиною монастиря, що був зведений в 1703 році. Однак, вже в 1783 році його закрито, а будівлі передано Університету. В приміщені костелу розміщувалась бібліотека та актовий зал. Але у ході революційних подій у Львові 1848 року університетські будівлі були зруйновані артилерійським вогнем та пожежею. Університет перебрався на вул. Святого Миколая (тепер Грушевського), а зруйновані будівлі цісар Франц Йосиф подарував русинам. Саме вони збудували вже згадану церкву Преображення.
Будівлі Костелу та Колегії єзуїтів на вулиці Театральній. Фото 1908 року
До 1802 року існував ще давній Низький Замок, котрий теж примикав до вулиці Театральної. На той час він був уже в вкрай незадовільному стані, що стало причиною його знесення. Натомість, на цьому місці утворено площу Каструм. Згодом вона повністю була забудована. 1842 року частину цієї площі зайняв театр Скарбека (М.Заньковецької). В кінці XIX ст. були збудовані будинки філії Управління фінансів, які однак не встояли під час Другої світової війни. На їхньому місці в радянські часи був досить милий сквер, а згодом автостоянка, над котрою майорів екран, на який проектували фільми або ретранслювали телепрограми. 
Вулиця Театральна у Львові, фото другої половини ХХ століття

Джерела: 
1. ФОтографії старого Львова 
2. Крип’якевич І. Історичні Проходи по Львові. – Львів, 1932.
3. Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Львів, 2009. – 528 с.
4. Інтернет-портал www.lvivcenter.org