Ян Кілінський

Чи чули ви коли-небудь про Яна Кілінського? А цього року виповнилось 120 років з дня, коли у Львові поставили йому пам’ятник. Хто ж він такий, цей загадковий чоловік?

Ян Кілінський –  герой польського повстання 1794 року, полковник війська Тадеуша Костюшка, за професією був шевцем. Пам’ятник йому стоїть у Стрийському парку.  Один з найрозкішніших проектів садово-паркового мистецтва у місті Лева, нинішній, улюблений городянами Стрийський парк, від моменту свого створення носив назву – парк імені Яна Кілінського. Вперше ідея спорудження монументу шевцю-полковнику була висловлена у 1888 році, коли львівський магістрат офіційно закріпив його ім’я у назві цього неповторного парку.


Ракурс пам'ятника Янові Кілінському. Фото 2015 року

Кілінський долучився до народного повстання проти Росії та Прусії під проводом Тадеуша Костюшка 1794 року та одразу проявив свій військовий хист. Під час повстання він був захоплений прусаками, які передали його російській владі. Після звільнення, яке повстанець відбував у Петербурзі, він знову пішов у підпілля, що призвело до повторного арешту в Росії… Після другого терміну Ян Кілінський припинив політичну боротьбу і зайнявся написанням мемуарів.

Польські скаути біля монументу Кілінському. Фото 1923 року

Кошти на монумент було зібрано пожертвами городян. Виконання доручили відомому львівському скульптору Юліану Марковському (1846-1903). Упродовж 1893-1894 років майстер працював над спорудженням пам’ятника, витесаного з брили білого каменя, привезеного з Миколаєва. 

Мітинг біля пам'ятника Кілінському. Фото 1902 року

Встановити скульптуру на попередньо узгодженому місці не вдалось, оскільки роботи над спорудженням фундаменту і постаменту  затягнулися… У зв’язку з цим урочисте відкриття переносили кілька разів. Нарешті 18 червня 1895 року пам’ятник встановили без урочистого відкриття, так би мовити, в робочому порядку. 

Монумент Кілінському в Стрийському парку. Фото 2015 року

Джерела: фотографії старого Львова, http://www.lvivcenter.org/ , http://poshtivka.com/