Перший путівник Львовом

Ми багато розказуємо вам про цікаві місця Львова, анонси подій, як найкраще добратись і куди найкраще піти. Ми даємо вам цінні поради, як своїм рідним або друзям і все це лиш для того, щоб дати вам можливість полюбити Львів так само як любимо його ми.

Та ми не першопрохідці в цій справі. Насправді, першою людиною, яка пропагувала Львів як туристичне місто був Антоній Юліан Шнайдер, історик-аматор, краєзна­вець, колекціонер старожитностей, археолог, автор Енциклопедії краєзнавства Галичини, й автор першого путівника по Львову. 

Юнак ще в дитинстві виявив зацікавлення місцевими пам’ятками архі­тектури та культури, зокрема замком графської родини Собеських. 1848-1849 рр. був учасником угорського національного повстання, після придушення якого відбув трирічне тюремне ув’язнення. 1858 р. перебрався до Львова, з 1862 р. – в редакції часопису „Dziennik Literacki”. Ретельно займався самоосвітою, багато читав, мандрував Галичиною, збираючи докумен­ти й матеріяли до історії міст та сіл краю. Створення Енциклопедії краєзнавства Галичини, два томи якої (819 гасел на літери А–Б) видрукувані у 1868-1874 рр. власним коштом, стало науковим проєктом усього його життя.

Антоні Шнайдер (1825—1880). Графічний портрет із часопису «Kłosy». Варшава, 1875 р.

З 1876 р. – член відділу та бібліотекар Крайового археологічного товари­ства у Львові. Самостійно проводив археологічні розкопки під час будівництва кургану Люблінської унії (нині Виксокий Замок).

Перше видання путівника по Львову А. Шнайдера. 1871 року

І от в 1871 р. видав перший в історії Львова путівник. Він побудовано за маршрутним принципом: його відкриває короткий істо­ричний огляд, за яким розміщено інформацію про маршрутну частину з докладним описом головних площ та вулиць (площа Ринок із розташованою на ній ратушею та сім вулиць-променів і площа, що виходять з неї, – Шевська, Краківська, Вірменсь­ка бічна, Домініканська, Руська, Бляхарська, Га­лицька та площа Катедральна), окремих дільниць міста (історичні Галицьке, Краківське, Жовківське, Стрийське, Зелене передмістя; Хорунщизна, Новий Світ, Байки, Богданівка, Підзамче, Пасіки), відомих будівель (ратуша, „Народний Дім”, коро­лівський арсенал), костелів (римо-католицький катедральний собор, Єзуїтський костел, Домі­ніканський собор, костел св. Магдалини, катедральний греко-католицький Собор св. Юра та ін.), монастирів, навчальних та культурних закладів, товариств, лікарень. Історичну цінність має інформація про Національний заклад ім. Оссолінських, заснований 1817 р. графом Юзефом Максиміліаном.„Родзинкою” цього путівника стали чорно-білі ілюстрації, виконані друкарською фірмою Піллерів.

Титульна сторінка 2-го видання путівника по Львову А. Шнайдера. 1875 року

З того часу багато туристичних агенцій дотримуються такого ж маршрутного принципу в побудові путівників.

Радимо вам самим оцінити наш аудіогід:

http://any-type-tour.com/Lviv/audiotour.php?slanguage=1

Джерело: старі фотографії Львова