Історія Федорова

Чи задумувались ви над тим, що хочете залишити свій слід в історії. Зробити якесь грандіозне відкриття чи досягнути чогось значущого. Втілити в життя те, що принесло б вам славу. Думаю кожен над цим замислювався хоча б раз. Та інколи доля вчиняє зовсім по-іншому. Ви ніби робите звичайні речі. Але через століття, майбутні покоління визнають ваші вчинки вагомими і поспішать записати їх на скрижалях історії. Саме так відбулося з одним із перших та найвидатніших українських книгодрукарів – Іваном Федоровим.

За життя - почесний першодрукар, але й після смерті залишається в оточенні книг. Вони не полишають його ось уже віки. Вони біля нього у кожному пам'ятнику, в кожному малюнку чи поштівці. Вони й тут, на вул. Підвальній, перед колишнім Королівським арсеналом. Адже саме тут розташовується букіністичний ринок Львова, де можна відшукати прекрасно збережені видання, а ціни порадують будь-якого читача чи колекціонера. Саме це місце важко уявити без пам’ятника першодрукарю Івану Федорову (чи Федоровичу – як він сам себе називав пізніше). Важко її уявити також і без книг, за продажем та обміном яких стежить застигла постать Федорова.

Пам'ятник Івану Федорову перед Королівським арсеналом, сучасне фото

Львів і Іван Федоров були надто пов’язані. Федоров переїхав до Львова у 1572 році, уникаючи переслідувань, які міг зазнати в Московії. На той момент він вже встиг видати Апостол в Москві (1564) та Часослов, Псалтир і Євангеліє Учительне.

Апостол, 1564 рік

Потім друкар перебирається до Львова. Тут, 1574 року, він надрукував перший східнослов’янський посібник – Буквар (збереглось два примірники – один в бібліотеки Гарвардського університету, інший – в лондонській Британськиій бібліотеці) та здійснив друге видання Апостола (1574), цього разу на українських землях.

Апостол, 1574 рік

У Львові Федоров працював в друкарні монастиря св. Онуфрія. За деякими даними, жив друкар у Кулганківському будинку, який відповідав колись сучасному розташуванню будинку №4 вулиці Краківської.

Вулиця Краківська, сучасне фото

Стосовно того де поховано першодрукаря, то тут також є різні версії. Мова йде про захоронення на цвинтарі монастиря св. Онуфрія, або навіть у самій церкві того ж монастиря. На надгробку Івана Федорова в Онуфріївському монастирі було зроблено напис: «Іван Федорович, друкар Москвитин, котрий старанням друкарство занедбалоє оновив». Надгробок проіснував до 1883 року.

Підпис Івана Федорова

Вперше мова про спорудження монументу на честь першодрукаря, зайшла у Львові в 1947 року. Тоді було звернення від представників однієї інституції до представників іншої і на цьому все затихло. Питання про встановлення монументу Федорову підняв знову керівник обласного управління культури Я. Вітошинський. 1964 рік був знаменний тим, що саме тоді минало 400 років від часу виходу першої друкованої Іваном Федоровим книги – Апостола.

Відкриття пам'ятника Івану Федорову, фото 70-х років

Пам’ятник виконано без традиційного постаменту. Над рівнем площі трохи піднімається прямокутник, викладений в один ряд темною кам’яною бруківкою. Постамент стилізовано під дорогу, якою нібито крокує першодрукар. На ньому довгий фартух, волосся перев’язане сиром’ятним ременем. В одній руці в нього оздоблена книга, а інша імітує рух сіяча. Цей рух пояснено на плиті “мне надлежит духовные семена по вселенной розсевати и всем…роздавати духовную пищу…Иван Федоров друкарь московитин”. Плита винесена окремо і укріплена на невисокій кам’яній стіні праворуч від пам’ятника. У верхньому куті стіни зображено старовинний герб Львова і видавничий знак Івана Федорова.

Пам'ятник Іванові Федорову, фото 70-х

Джерело: фотографії старого Львова