Музей Новаківського

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського  - унікальна пам’ятка Львова. Та що ми про нього знаємо, крім розташування і загального вигляду? А заглянути в цей музей варто. Заради чого - читайте в цій статті. 

Музей знаходиться по вул. Листопадового Чину, 11. Вілла вирізняється цікавим просторовим плануванням, виразним силуетом високого даху з коминами, дерев’яними обрамуваннями вікон і кольоровою черепицею. Будинок складається з двох блоків: триповерхового житлового, розташованого вздовж сучасної вул. О. Новаківського, і майстерні, розміщеної вздовж вул. Листопадового Чину.

Картуш із трьома щитами - гербовий знак цеху малярів, над входом в будинок Новаківського

Обидві частини мають окремі входи й можуть функціонувати незалежно. Основою композиції наріжного будинку є майстерня митця з добрим денним верхнім і бічним освітленням завдяки скляній стелі й великому вікну. Фасад будинку декорований орнаментами з цегли та керамічних кахлів. Над входом — картуш із трьома щитами — гербовий знак цеху малярів.

Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського. Львів, вул. Листопадового Чину, 11

Тут Ян Стика разом з Войцехом Коссаком , Зигмунтом Розвадовським, Людвігом Боллером та ін. в 1893–1894 роках малювали знамениту панораму «Битва під Рацлавицями» (115 × 15 м), яка до Другої світової війни експонувалася в спеціально збудованому павільйоні-ротонді в Стрийському парку у Львові.

Новаківський Олекса. Портрет митрополита Андрея Шептицького. Рисунок до композиції «Князь Церкви». 1915 р. Калька, олівець.

1907 року будинок придбав великий меценат української культури, греко-католицький митрополит Андрей Шептицький  і наступного року подарував його Національному   Церковному музеєві. У 1908–1918 роках в одній з кімнат вілли, у партері, жив Модест Сосенко (1875–1920) — талановитий художник-новатор, автор церковних стінописів та унікального монументального світського розпису в стилі українського модерну.

Новаківський Олекса. «Втрачені надії/ Визволення». 1903-1908 рр. дошка, олія.

1913 році Шептицький запрошує сімю Новаківських оселитись і працювати в цьому будинку. Працював художник у майстерні на другому поверсі, а жила родина з синами Ярославом і Жданом в п’яти кімнатах, розміщених поруч.
З ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923–1935 роках у майстерні О. Новаківського діяла перша в Галичині українська Мистецька школа, якою керував художник.
У 1942–1945 роках у майстерні О. Новаківського працював український скульптор і педагог Нестор Кисілевський.

 Олекса Новаківський з дружиною Анною-Марією Пальмовською.

Після Другої світової війни тут містилася майстерня Івана Севери (1891–1971), де він, зокрема, працював над проектом пам’ятника Іванові Франку.

У березні 1972 року з нагоди урочисто відзначеного ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні майстерні митця було відкрито художньо-меморіальний музей.

 Меморіальна дошка Олексі Новаківському (скульптор — Еммануїл Мисько, 1972)

Джерело: стаття Ірини Різун