Львів у XX столітті

 

Яким було місто Лева в цей період? Які цікаві факти можна про нього дізнатись? Ось деякі, на наш погляд, найцікавіші з них. 

поч. 20 ст. - Львів був єдиним містом у світі, де містились резиденції трьох католицьких архієпископів: римо-католицького, греко-католицького і вірмено-католицького.

1900 - за проектом архітектора Зиґмунта Ґорголевського збудовано Львівський оперний театр - один з найгарніших у Європі.

1905 - створення у Львові першого Українського національного музею.

1905  -  у Львові відбулася перша Всеукраїнська мистецька виставка.

1905 січня 15 – у Львові відбувся перший в Україні матч з канадського хокею.

1906 – у Львові під керівництвом Івана Боберського створено перший футбольний клуб, який захищав синьо-жовті кольори. 

1907 - створено у Львові галерею європейського мистецтва (тепер Львівська галерея мистецтв) - найбільший художній музей в Україні, в якому зібрано понад 50 тисяч творів мистецтва.

1909 – у Львові відбувся перший в історії України хокейний матч за міжнародними правилами.

1910 – Львівська Політехніка стала другим після Сорбонського університету в Парижі науковим закладом, де було відкрито авіаційну кафедру.

Початок XX століття – Львів став місцем, де вперше на Українських землях відбулися змагання з ігрових видів спорту з м’ячем: волейболу, гандболу, баскетболу, регбі, тут також пройшли перші змагання на роликових ковзанах, велосипедах, мопедах, мотоциклах, автомобілях.

1910-роки – зароджується українська національна авіаційна школа, одним із найактивніших її ініціаторів був син Івана Франка Петро.

20-і – 30-і роки 20 століття – Львів – одне з найзеленіших міст Європи за кількістю парків і садів на один квадратний кілометр площі.

1928 - професор Львівського університету Рудольф Вайґль вперше у світі винайшов вакцину проти висипного тифу.

1929 - у Львові організована перша в Україні хокейна (з шайбою) команда СТ “Україна”, воротар якої М. Скрипій одним з перших у світі застосував захисну воротарську маску, переробивши її з польської солдатської каски.

1931 – у залі засідань львівської Ратуші було засновано Міжнародну федерацію стрільби з лука (FITA) і того ж року у Львові провели перший чемпіонат світу зі стрільби з лука за сучасними правилами.  

30-і роки XX століття – львівська планерська школа визнана однією із найкращих у світі.

1932 – виготовлено в Чехії і встановлено в костелі Марії Магдалини найбільший в Україні орган.

1951 травень – Львівський автобусний завод випустив перші в Україні автобуси.

 

1957 – на заводі кінескопів створили перший у світі кінескоп з кутом електронного відхилення 110 градусів. За розробку цього кінескопа на Всесвітній виставці у Брюсселі підприємству присудили найвищу премію – “Гран-прі”.

60 - 70-і роки 20 ст. - у Львові вироблялися найкращі за якістю в СРСР пиво, цукерки “Світоч”, автобуси і телевізори.

1971 - засновано скансен “ Шевченківський гай”, в якому розташовано шість дерев’яних храмів. Такої кількості культових споруд немає в жодному музеї світу.

1975 - у Львові створено перший в Україні архітектурний заповідник, який включав у себе всю територію середньовічного ядра міста.

1981 - у будівлі Міського арсеналу засновано єдиний в Україні та колишньому СРСР музей зброї.

60 - 80-і роки 20 ст. - у Львові та області при населенні 0,8% від загального населення СРСР знаходилось більше 10% усіх  діючих культових споруд, таким чином Львівщина була найбільш релігійним регіоном імперії.

1991 - 2001 - у Львові і на Львівщині було збудовано найбільшу кількість церков в Україні - 280.

1999 травня 14-15 - Львів став єдиним містом в історії України, яке приймало одночасно дев’ятьох керівників держав під час саміту глав держав Східної та Центральної Європи.

 Джерела: сайт lviv.travel, Вікіпедія. Фото - з інтернету