Пригоди одного будинку

Міський млин, іпотечний банк, поліція та кінотеатр. Що у них спільного? 

Площа Галицька, 15. На початку XIX ст. на цьому місці стояв міський млин. Під час копання котловану під сучасний будинок знайшли млинове колесо і лотоки — відкриті жолоби для стікання води. Потім тут стояв готель «Тигр», або «Під тигром». Станіслав Шнюр-Пепловський писав «це був готель двоповерховий, досить брудний, але надзвичайно дешевий, тому мав багато клієнтів середовища руських священників та сільських орендарів». Для будівництва споруди банку, готель знесли.

Сучасна будівля за адресою пл. Галицька, 15 або пр. Шевченка, 1

 

Сучасна будівля за адресою пл. Галицька, 15 або пр. Шевченка, 1 споруджена у 1872 році у стилі неоренесансу за проектом архітектора Філіпа Покутинського. До 1939 року тут знаходився  Галицький акціонерний іпотечний банк, для якого власне і була споруджена будівля.

Також у цій споруді півстоліття був один з найбільших і найстаріших львівських кінотеатрів. У 1937–1939 рр. він діяв під назвою «Європа» і був розрахований на 704 глядача, власниками були Адольф Блясбаг, Макс Ангстрайх, Павел Мелнер. З приходом радянської влади кінотеатр отримав приставку «імені Леніна» і так діяв до 1941 року. 

Будівля за адресою пл. Галицька, 15 або пр. Шевченка, 1 , фото початку ХХ століття

З часу незалежності і до 2007 року кінотеатр перейменували в Галицький центр кіномистецтв.

Також у різний час в приміщення будівлі були розташовані Міжнародне товариство спальних вагонів, бюро подорожей і спілка експорту дерева, за часів СРСР від повоєнних років і до 1960-х тут містився Технікум житлово-комунального господарства разом із гуртожитком, від часів СРСР тут – Управління комунального майна міськради, від часів незалежності – селянський банк «Дністер», телерадіокомпанія «Люкс».

Будівля за адресою пл. Галицька, 15 або пр. Шевченка, 1. Фото 1962 року (з сайту lvivcenter.org)

Джерело: фотографії старого Львова, http://www.lvivcenter.org/uk/