5 втрачених чеснот

В житті львів’ян величезне місце займає релігія. Саме тому в цьому місті будувалось так багато храмів. На жаль, не всі змогли дожити до нашого часу. Пропонуємо вас ознайомитись з деякими з них. 

Костел Святого Хреста при монастирі францисканців. Францисканці разом з домініканцями були одними з перших, хто заклали свій монастир у Львові. Вважається, що у 1363 ченці звели каплицю. Через малу кількість парафіян храм будували повільно. Над віднайденим у 1619 році похованням Якуба Стрепи у 1630-ті встановили алебастровий надгробок, який у другій половині XVIII століття закріпили на зовнішній частині костелу. Монастир не постраждав під час пожежі 1527 року, але згорів у 1565 році. Після 1784 року, коли його зачинили, частину будівель використали для школи, а костел у 1787 році купив Генріх Булла та перебудував його під театр, який діяв до 1842 року. Під час обстрілу міста австрійцями у 1848 році, будівля була зруйнована, і руїни згодом розібрали. Знаходився храм в районі сучасної вулиці Театральної, як припускають, на місці будинку під номером 15.

На передньому плані – костел Св. Хреста

 

Костел шпиталю Святого Духа. Костел Святого Духа був збудований за дозволом виданий Папою Мартином V у 1417 році. Будівництво тривало до 1431 року. У костелі проповідував святий Ян з Дуклі. Патронат над костелом належав королям до 1546 року, коли Сігізмунд І передав це право магістрату. Храм згорів у 1567 році , а у 1649, його знову освятили, після відбудови. У 1780 році  частина шпиталю завалилась і тоді ж, його закрили. Внаслідок аварійного стану костелу, прийняли рішення його розібрати. Під час реконструкції площі Івана Підкови у 1978 році, внаслідок археологічних досліджень було відкрито рештки шпиталю та костелу і на сьогоднішній день, вони позначенні трасуванням.

 

Костел Святої Катерини Александрійської. З численних будівель Низького замку до наших днів не вціліла жодна, проте напевно найдавнішою спорудою на його території була каплиця Святої Катерини, опис якої залишив мандрівник Мартин Груневег. Костел вцілів під час пожежі 1527 року, але був сильно пошкоджений у 1570-му та згодом відбудований з іншими будівлями Низького замку. У 1621 році, король передав право патронату над храмом магістрату. Значних ушкоджень храм зазнав у 1704 році, коли місто захопили шведи. У лютому 1786 року майно костелу описали і передали в інші храми міста, і, незважаючи на протести міщан, храм закрили у 1792 році. У 1802 році будівлю продали місту, храм було зруйновано, а руїни розпродано як будівельний матеріал.

 

Костел Святого Станіслава. Перша згадка про храм датується 1495 роком, збудували його на землях відведених під шпиталь. У 1509 році, під час облоги міста молдавським господарем Богданом ІІІ, біля костелу розміщувалась артилерія, яка намагалась пробити Високий мур. Відступаючи, молдавани підпалили Краківське передмістя, разом зі шпиталем і костелом. На кошти вірменина Іоанеса Кохно його відбудували у 1511 році. Цікавою є згадка, що у 1514 році, внаслідок повені, до костелу потрібно було плисти на човні. У 2013 році, під час ремонту вулиці Городоцької, проводились археологічні дослідження і, ймовірно, було віднайдено частину комплексу храму. Сам костел, як припускають, знаходився під будівлею сучасного готелю «Асторія».

Костел святого Станіслава на плані міста 1802 року

 

Костел Воздвиження Святого Хреста. У 1527 році, неподалік від Галицької брами, було закладено дерев’яний костел Воздвиження Святого Хреста, патронат над яким виконували цехи ковалів, слюсарів, голкарів і котлярів. У 1536 році костел освятив Бернард Вільчек, який як нагороду отримав теля вартістю 24 гроші. Костел стояв посеред невеликого цвинтаря з парканом. Після пожежі 1565 року, його відновили у 1568 році і архієпископ Станіслав Сломовський його заново освятив . Тоді при костелі вже існувало братство Святого Хреста. Хоча костел розташовувався під міською брамою, не можна сказати, що пожертви і статки храму були значними. Більш того, саме через розміщення під міськими мурами, він був дерев’яним і не мав жодних укріплень. Під час облог міста, він фактично кожного разу згорав разом з Галицьким передмістям. У вересні 1704 року, під час оборони від шведів передмістя підпалили знову і заразом знову згорів костел. Подібне повторилось і у 1769 році, коли місту загрожували конфедерати. Згодом, після 1772 року, храм розібрали і зараз, орієнтовно на його місці розташовано фонтан на перетині вулиць Князя Романа і Галицької.

Територія на розі вул. Князя Романа і Галицької, де ймовірно знаходився костел Воздвиження Святого Хреста. Сучасне фото

 

Джерела: 

1. Фотографії старого Львова

2. http://galinfo.com.ua