Факти про прощу Ринок

Площа Ринок у Львові не тільки центр старого міста, але ось уже більше 500 років центр політичного, економічного і соціального життя. Скільки цікавих історій вона може нам розказати! Ось деякі факти з її життя.

 

 

 

Назва площі ринок збережена ще з ХІV століття. Вона походить від німецького «der Ring» (коло, кільце), власне за таким принципом будувалися центральні площі європейських міст середньовіччя.

Львів, Площа Ринок, фото початку ХХ століття

1. Площа виникла в XIV ст. внаслідок регулярного планування забудови за взірцем середньовічних західноєвропейських міст, як центр торговельного та суспільного життя міста.

2. Площа має розмір 142 х 129 м, її утворюють 44 будинки і ратуша в центрі.

3. Дворяни та вище духовенство мали право споруджувати будинки вище трьох поверхів заввишки та розміщувати на фасаді більше трьох вікон на одному поверсі. Це наклало свій відбиток на архітектурний вигляд Площі Ринок.

4. Нумерації будинків не було. Кожен будинок мав назву від прізвища власника або за елементами декоративного оформлення фасаду: «Під левом», «Під оленем», «кам’яниця Лукашевичів».

Львів, кам'яниця Шольц-Вольфовичів на Площі Ринок, фото початку ХХ століття

5. На Площі Ринок був базар, який відвідували перси і англійці, турки і голландці, росіяни і французи.

6. На Площі виконувалися судові вироки та та розміщувалося міське управління.

7. Ринок на пл. Ринок існував до 1944 р. В XIX—XX ст. тут торгували тільки продуктами рільництва — овочами, фруктами, молочними продуктами, а також квітами.

8. На початку XIX ст. на Ринку було споруджено чотири фонтани — по одному на кожному розі площі. («Нептун» і «Діана» «Амфітріта» і «Адоніс»)

Вулична сцена на площі Ринок. Фото 1914 року

9. Фонтани Ринку не є фонтанами в прямому значенні цього слова — це криниці. Вода з них не б’є, а витікає двома струменями. Чаші фонтанів наповнювалися водою, а перекупки, що торгували на ринку, мили тут зелень і відсвіжували фрукти. А в 1914 р. козаки напували з фонтанів коней.

10. Після чергового акту вандалізму над скульптурою Нептуна, у 2007 р. Львівська міська рада прийняла рішення про розташування камер спостереження по периметру площі.

Джерело: фотографії старого Львова, офіційний сайт міста Львова