Пасаж Грюнерів

Будинок на пл. Григоренка, 5, у Львові – це не просто майстерно архітектурно виконана споруда, а й один з небагатьох найменш постраждалих протягом милого сторіччя пасажів. Повна його назва – пасаж Грюнерів.

Розпочиналась історія цього пасажу в ХХ столітті, коли й почала розвиватись ця частина міста. Цей район став другим за популярністю після площі Ринок у Львові. В цей час талановитий підприємець Якоб Грюнер інвестує кошти у розбудову цього жвавого району.


На цьому місті вирувало життя – єврейські крамниці по вул. Ягеллонській (сьогодні - Гнатюка), вул. Рейтана (сьогодні - Курбаса). Тут  розташовувалась біржа, банки, кав’ярні – все це створювало діловий рух, який потребував нерухомості. Саме так почалась забудова цього округу. Результут вражаючий. Радимо самим його оглянути, відвідуючи місто Лева. 



Будинок №5 на давній площі Смольки ( тепер – пл. Генерала Григоренка ) звів на замовлення Грюнера у 1912 р. в дусі модернізованого бароко архітектор Ю. Пйонтковський.
З площі Смольки пасаж виходив на вул. Коллонтая (нині Менцинського ), що не була людною, але мала велике значення – значно скорочувала шлях, сполучала вулицю Городоцьку з центральною частиною міста.
У різні часи пасаж Грюнерів містив різні заклади. Наводимо деяку хронологію.
У 1912-1914 рр. у пасажі містився Рільничий банк. Займався він купівлею і продажем сільськогосподарських машин, добрива, вівса.



У 1906 р. тут була і молочарня “Пшеворська”.
У 1909 р. – редакція єврейського журналу “Тагблат.
Від 1918 року тут працював популярний кінотеатр “Марисенька”.
У 1938 р. – львівський відділ всесвітньо відомої фірми “Філіпс”.

Наприкінці 1939 р. тут організували Театр мініатюр.
Після 1944 р. у приміщенні деякий час функціонував кінотеатр “Москва”, потім Клуб прикордонників, потім кінотеатр “Піонер”.
Тепер тут Львівський духовний театр ” Воскресіння“, який радо запрошує гостей та мешканців міста на цікаві вистави та інсталяції.