Вілла Бруно Бауера

Розквіт львівської архітектури припадає на ХІХ ст. В той час Львів дуже швидко розвиває і розширює свою територію.До мальовничих пам'яток тогочасного Львова відносять віллу відомого архітектора Бруно (Броніслава) Бауера (1851-1939). Вілла цінний взірець будівельного мистецтва позаминулого сторіччя, з елементами народної архітектури. Збереглась вона й до наших дів в хорошому стані й захована зараз серед непримітних вуличок. 

Цікаво, що й не всі львів'яни чули про невеличку вулицю, що носить ім’я Івана Гушалевича – священика, галицького поета й письменника. Вона з’явилась на початку XX сторіччя, як відгалуження вулиці Юзефа Бема (нині-Ярослава Мудрого) й до 1993 року мала назву Провіантова. Ця назва їй підходила, адже вулиця була близько розташована до австрійських харчових військових складів. 

Наприкінці вулички, під №5, збереглася казкова на вигляд вілла архітектора Бруно (Броніслава) Бауера. Закінчивши архітектурний факультет Львівської політехніки, Бауер стає одним із засновників Політехнічного товариства у Львові, водночас, був членом товариства уповноважених архітекторів у 1881-1931 роках.

Вілла львівського архітектора Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року

Будував Бауер переважно житлові будинки у Львові, створив багато був ряду громадських споруд. Найвідоміші споруди, зведені за його проектами – будинок Лісівничої школи на теперішній вулиці Кобилянської, 1, проект будинків робітничої колонії залізничників на нинішній вулиці Смаль-Стоцького, мішана школа імені Шимона Конарського на нинішній вулиці Бандери, 91 (нині середня школа № 55), низка перебудов палацу на вулиці Пекарській, 11 для потреб фабрики бляшаних виробів Генрика Богдановича та багатьох інших.

Іван Гушалевич (1823-1903)

Віллу під №5 Бауер збудував за власним проектом у 1891-1892 роках у модному в той період стилі мальовничого історизму (піттореск) з використанням різнокольорової дахівки і цегли, майоліки, вітражів. Чільний фасад будинку акцентований вежею зі стрімким пірамідальним дахом, на бічній фаціяті збереглася дерев’яна різьблена веранда.

Різьблена веранда вілли Бруно Бауера на вулиці Гушалевича. Фото 2015 року

Біля власного житла арзітектора, до 1939 року, була розташована панчішно-трикотажна фабрика, що належала родині Бауера й виробництво та продаж шипучих напоїв “Турул”.Від приходу радянської влади на наші землі у мальовничій віллі розташовано дитячий дошкільний заклад, що зберігся до наших днів. 

Джерела: фотографії старого Львова, Вікіпедія, видання "Погляд"