Маловідомий костел св. Казимира

Були коли-небудь на Високому Замку? Звісно що були, якщо хоч раз їздили до Львова. Та мало хто з туристів бував й бачив на власні очі костел св. Казимира (зараз – церква св. Климента Шептицького). Можливо через те, що він трохи далеко від центру, де зосередженні основні пам’ятки львівської архітектури. Можливо й через непримітну огорожу. Та не зважаючи на це, костел св. Казимира – цікаве архітектурне надбання міста, виконане у стилі бароко. Й ми хочемо розказати вам його історію. 

Розташований костел по вулиці Кривоноса, 1. Він був заснований для чернечого ордену реформатів, що належав до ордену францисканців. Як до Львова потрапив орден францисканців? Вони прибули з Перемишля у 1630 р. за сприянням львівського старости Станіслава Мнішека.

У тому ж році почали будувати дерев’яний монастир і костел, який присвятили святим мученикам Роху та Себастяну. Зводили їх під Високим Замком, на земельній ділянці одного мецената.

Костел Св.Казимира та навчальний заклад сестер Милосердя. Фрагмент літографії К. Ауера , 1837-1839 рр.

Первісний монастир та костел було спалено у 1648 р. під час облоги Львова військами Богдана Хмельницького. Новий мурований костел був  у 1664 р. під назвою Св. Казимира.
У 1783 р. монастир отців реформатів скасувала австрійська влада, а їх споруди разом із землями передали сестрам милосердя для утримання дитячого притулку-сиротинця.

Фасад костелу Св. Казимира. Літографія Ю.Свободи, 1865 р.
Львівський монастир був найбільшим серед десяти монастирів реформаторів руської провінції. Біля нього серед мурів був розбитий регулярний парк. Посеред нього стояла криниця, при розкопках якої у 1885 р. виявили численні ходи, що розходились у різні сторони. В той час він був перейменований на шпиталь св. Вінцента.

Інтер’єр костелу Св. Казимира. 1933 р.

Сиротинець та шпиталь св. Вінцента, ведені сестрами милосердя, функціонували до 1939 р. У 1950–1970-х рр. у приміщеннях сиротинця розмістили трудову колонію для неповнолітніх дівчат, а у шпиталі св. Вінцента – школа міліції.

Костел Св.Казимира та навчальний заклад сестер Милосердя. 1939 р.

2007 р. костел передали на греко-католицьку церкву під посвятою св. Климентія Шептицького. В корпусах монастиря реформатів і шпиталю милосердя розташований навчальний корпус Львівського державного університету внутрішніх справ.Сьогодні храм виконує роль Церкви-музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, скарбниці врятованих від знищення перлин народного мистецтва  – колекції «Студіону», яка нараховує понад 5 тисяч витворів сакрального мистецтва. 

Джерело: фотографії старого Львова