Микола ІІ і Львів

Перша світова війна була спустошлива і кривава. Вона принесла смерть і на наші землі. Був час, коли до Львова приїздив цар Микола ІІ.  Саме про цю подію і буде наша стаття. 

Як і будь яка інша війна, Перша світова була спробою переділу територій та впливів. Війна за інтереси і банальні амбіції тих чи інших «Наполеонів». Війна, що розпочалась не носила ненависницького характеру. Очільники воюючих держав чудово знали одне одного і були, в більшості своїй, родичами (Російський імператор Микола ІІ і імператор Германської імперії Вільгельм ІІ були двоюрідними братами, а їхньою бабусею була королева Вікторія).

Російський імрератор Микола ІІ під час візиту на Галичину. Квітень 1915 року

Однією з важливих сторінок цієї війни є військова історія Львова. Галицька битва ( битва за Галичину) відбулась 10 серпня – 13 вересня 1914 року. Австро-Угорські війська потерпіли поразку і відійшли аж до Карпат. До рук росіян потрапило багато стратегічних територій та міст. Зокрема Чернівці, Львів. Галич. В зв’язку зі значними успіхами своєї армії на фронті, російський імператор вирішує відвідати новоприєднані території. Для цього, 9 квітня 1915 року, він прибуває у Львів.

9 квітня 1915 року. Російський імператор Микола ІІ приїхав до Львова. Його зустрів і рапортує генерал-губернатор граф Бобринський (зустріч відбулась на перехресті сучасних Личаківської та Пасічної)

Як говорить російська історіографія, галичани надзвичайно раділи з приїзду царя. На всьому шляху його слідування вони виходили з церковними хурогвами та іконами і всяко вітали його.
Місто до приїзду імператора було прикрашене. Всіх «неблагонадійних» було запроторено до тюрем і звільнено тільки після того, як цар покинув Львів. Охорони спочатку не вистачало, але згодом її збільшили за рахунок 5 сотень унтер офіцерів, які під керівництвом жандармських офіцерів мали займатись питанням безпеки імператора.

Російський імператор Микола ІІ спілкується з солдатами на території гарнізонного храму

Спочатку Микола ІІ відвідав гарнізонний православний храм. Після молебені Микола ІІ поїхав у госпіталь імені великої князівни Ольги Олександрівни, що розташовувався на вулиці Л.Сапєги (нині Бандери 14) в приміщенні академічної гімназії.Після цього цар відправляється до палацу намісника, де і залишається на ніч. 10 квітня близько 10 ранку Микола ІІ виїхав з вокзалу до Самбора, а вже ввечері прибув до Перемишля, щоб оглянути фортецю та ознайомитись з ситуацією на фронті більш детально.ь11 квітня в другій половині дня російський цар виїхав з Перемишля автомобілем і проїхавши через Яворів близько 5 вечора прибув до Львова по Янівській вулиці (нині вул.Т. Шевченка).


Імператор Микола ІІ в Перемишлі. 11 квітня 1915 року

Проїхавши місто, кортеж зупинився біля високого замку, на вершину якого зійшов імператор щоб оглянути околиці міста. Після оглядин відбувся святковий обід в приміщені генерал-губернаторства, а вже в близько 22:00 поїзд повіз одного з найбільш могутніх володарів світу до Камянця-Подільського та Одеси.


Джерела: фотографії строго Львова, http://www.sworld.com.ua/