Tajemnicze kamienice historycznego serca miasta Lwa

Centralne place niemieckich miast średniowiecznych budowały się właśnie tak - w kształcie koła, czasami w centrum budowały Główny dom miasta, lecz nie zawsze. Plac Rynek bierze swój początek w XIV stuleciu i został zbudowany przez niemieckich kolonistów jak klasyczne europejskie miasto z centralnym placem. Historia placu gromadziła się przez stulecia i teraźniejszy Rynek ukrywa nie jedną tajemnicę i nie jedną legendę.

Trasa:  Ratusz, Fontanny na  Rynku, Balkon zakochanych, Apteka-muzeum, Włoskie podwórko.

Trwałość: do 1 godziny (audio informacja koło każdego pomnika - do 3 minut).

Informacja: Włoskie podwórko znajduje się na terytorium Lwowskiego Muzeum Historycznego. Ceny biletów wstępu do muzeum: bilet normalny  - 10,00 UAH, bilet ulgowy (dla dzieci, uczniów, emerytów)  – 5,00 UAH. Ceny biletów wstępu do podwórka włoskiego: bilet normalny  - 2,00 UAH, bilet ulgowy (dla dzieci, uczniów, emerytów)  – 1,00 UAH. We Włoskim podwórku pracuje kawiarnia letnia, czas pracy: od 10.00 do 23.00.

Apteka-muzeum czynna od 09.00 do 18.00 (od poniedziałku do piątku) i od 09.00 do 18.00 (w sobotę i niedzielę).
Cena: bilet normalny  - 8,00 UAH, bilet uczniowski – 3,00 UAH, bilet studencki – 5, 00 UAH.

Rozwój stylu  architektonicznego placu Rynek przypada na okres rozkwitu renesansu. Nad stworzeniem ansamblu pracowali najlepsi architekci - Paweł Rzymianin, Bernard Meretyn, Sebastian Fesinger i inni.Zbudować dom w samym centrum – kosztowało to niemałe pieniądze, więc tu osiedlali się tylko ludzie bogaci, szlachcice i wyższy kler.

Prostokątne budynki na Placu mieszczą w sobie wewnętrzne podwórza, przecież działki pod zabudowę miały wygląd wąskich, wyciągniętych w głąb placów.  Pozwolenie na budowę domów  powyżej trzech kondygnacji lub więcej niż z trzema oknami na froncie miały nie wszyscy.


Zobaczycie ciekawe detale architektoniczne, poznacie historię miasta i jego mieszkańców, a także dowiedziecie się o funkcjach fontann, które ozdabiają historyczne serce miasta Lwa.